Документальні перевірки платників податків - Податкова служба

Податковий контроль як елемент керування процесом оподаткування є необхідною умовою існування ефективної податкової системи. Він покликаний забезпечити зв'язок платників податків з органами державного управління, що наділені особливими правами і повноваженнями з усіх питань оподаткування. Податковий контроль - це завершальна стадія керування оподаткуванням, і одночасно - один з елементів планування податкових доходів бюджету. Він внутрішньо властивий будь - якій державі.

Податкові контрольні дії охоплюють усю систему оподаткування, а також здійснюються в розрізі окремих податків, податкових груп, груп платників, територій тощо. До об'єкта податкового контролю належать: правильність обчислення податкового платежу, своєчасне і повне його перерахування, здійснення інших дій, безпосередньо пов'язаних податкових обов'язків.

За часом здійснення розрізняють такі види податкового контролю як попередній, поточний і наступний. Цей розподіл є дуже умовним, тому що ті самі контрольні заходи можуть бути одночасно попередніми, поточними і наступними щодо різних, пов'язаних з виконанням податкових зобов'язань дій. Наприклад, камеральна перевірка розрахунку податку на прибуток за перший квартал: стосовно моменту обчислення податку за перший квартал - це наступний контроль, стосовно моменту сплати податку - попередній контроль, стосовно процесу виконання зобов'язань по сплаті податку за весь податковий період (рік) - поточний контроль.

Форми податкового контролю як засоби вираження його змісту можна поділити на дві групи:

    - реалізація державного податкового контролю, обумовленого імперативністю податків (різні види перевірок, здійснюваних державними контролюючими органами). Сутнісною ознакою цієї форми контролю є можливість застосування заходів відповідальності за порушення податкового законодавства безпосередньо в процесі реалізації результатів контролю (найчастіше це наступний контроль, рідше - поточний). Формою попереднього контролю в цій групі є профілактика податкових правопорушень (постановка платників на податковий облік, інформування, надання роз'яснень, консультування з питань оподаткування та ін.); - реалізація державного податкового контролю, обумовленого контрольною функцією податків (спостереження, моніторинг, одержання й обробка інформації щодо відхилення реальних податкових надходжень від заданих параметрів, аналіз і оцінка прийнятих рішень в області оподаткування в тому числі нормативних актів та ін.).

Методи державного податкового контролю, тобто засоби і прийоми практичного здійснення цього виду діяльності, дуже різноманітні. Кожному виду контролю (залежно від часу здійснення, суб'єкта контролю), кожній його формі властиві свої методи. Вибір тих чи інших прийомів залежить від конкретних завдань, поставлених перед суб'єктом контролю, його функцій і повноважень. Методи податкового контролю можна класифікувати в такий спосіб:

    - застосування заходів впливу до суб'єктів податкових відносин, які поділяються, в свою чергу, на методи переконання і примусу або на прямі (адміністративні) і непрямі (економічні) методи; - здійснення окремих контрольних дій (методи процедурного характеру); - організація контрольної роботи.

Найважливішою організаційною ланкою, що реалізує функції податкового контролю, є податкові інспекції. Саме вони здійснюють переважну більшість заходів та контрольних дій. Податковий контроль здійснюється посадовими особами органів податкової служби у таких основних формах:

    - реєстрація й облік платників податків; - облік податків та інших обов'язкових платежів; - масово-роз'яснювальна робота і консультації платників; - проведення податкових перевірок (камеральних і виїзних), втому числі спільні перевірки, що здійснюються декількома державними контролюючими органами; - аналіз фінансової звітності платників податків та інформації, отриманої з інших джерел; - одержання пояснень від платників податків та інших осіб; - огляд приміщень і територій, які використовуються для одержання доходу (прибутку); - обмін інформацією з іншими державними органами, її аналіз, а також координація дій з такими органами в області контролю.

Як бачимо з наведеного переліку, весь набір контрольних дій орієнтовано на забезпечення повного збирання податків і зборів, оскільки виконання кожним платником своїх податкових зобов'язань - необхідна і достатня умова виконання державного бюджету.

Документальна перевірка -- це другий етап контрольної роботи податкових органів за правильністю нарахування та своєчасністю сплати до бюджету податків та зборів. Документальні перевірки за обсягом питань, що перевіряються бувають комплексні, тематичні та оперативні. Крім того перевірки бувають планові, позапланові та зустрічні. Планові документальні перевірки здійснюються за річними планами контрольно-економічної роботи та квартальними графіками перевірок по кожній ділянці роботи. До планів потрапляють насамперед такі підприємства, що отримують найбільші суми прибутків або мають значні обороти, чи допускають грубі порушення податкового законодавства.

Документальні планові перевірки можуть проводитися не рідше одного разу на два роки і не частіше одного разу на рік. Для перевірки податковий інспектор повинен мати належним чином оформлене посвідчення на перевірку та програму перевірки. Програма складається виходячи з основної мети перевірки -- виявлення достовірності визначення прибутку, інших об'єктів оподаткування, правильності обчислення податків і своєчасності виконання зобов'язань перед бюджетом; оцінки стану звітної дисципліни і ведення податкового та бухгалтерського обліку. У програму може бути включено від 10 до 30 питань. Основними з них є:

    1) правильність відображення в бухгалтерському обліку результатів попередньої перевірки; 2) дотримання положень інвентаризації і правильність відображення у звітності її результатів; 3) повнота відображення в обліку валових доходів підприємства; 4) достовірність відображення в обліку валових витрат підприємства: 5) правильність відображення в обліку сум кредиторської та дебіторської заборгованості; 6) достовірність відображення в обліку податкових наслідків у зв'язку з операціями з основними фондами, правильність нарахування амортизації; 7) повнота і правильність нарахування та своєчасність внесення до бюджету ПДВ; 8) правильність обчислення та своєчасність розрахунків з бюджетом з акцизного збору.

За результатами перевірок та обстежень, проведених на підприємствах, посадові особи державних податкових органів складають акти. Акти складаються на спеціальних бланках. Форма акта може розроблятися вищою ланкою державної податкової служби. Як правило, в акті зазначаються такі дані:

    - повна назва підприємства, що перевіряється; - прізвище, ім'я, по батькові, посада та місце роботи особи, що проводила перевірку; - прізвище, ім'я, по батькові, посада та місце роботи осіб, з відома і в присутності яких проводилася перевірка; - підстава для проведення перевірки (план роботи, доручення, наказ тощо); - період, за який проводилася перевірка; - дата проведення попередньої перевірки, усунення виявлених порушень; - питання, з яких проводилася перевірка, точна назва й перелік документів, що перевірялися; - докладне викладення фактів виявлених порушень законодавства про податки та обов'язкові платежі, порядку ведення бухгалтерського та податкового обліку, складання податкових декларацій та розрахунків; - посилання на законодавчі та інші нормативні документи з зазначенням, ким затверджено, а також їхніх номера, дати, статті, пункту, які порушено, а також періоду, за який встановлене порушення; - обов'язкові вимоги до керівників підприємств, установ і організацій щодо усунення виявлених порушень.

Для підтвердження окремих записів в акті до нього можуть додаватися необхідні розрахунки. В окремих випадках вилучаються документи чи робляться копії з них, які свідчать про виявлені факти порушень. У такому разі в акті робиться, відповідний запис з розпискою посадової особи та переліком документів, що вилучаються. Якщо в ході перевірки виявлено порушення і донараховане суми податків, то податковим інспектором на окремому аркуші складається розрахунок фінансових санкцій, який додається до акта. Акт підписується посадовою особою податкового органу, яка здійснювала перевірку, керівником та головним бухгалтером підприємства. Один примірник акта перевірки та всіх додатків до нього, включаючи розписку з переліком вилучених документів, передається керівнику підприємства. Другий примірник не пізніше наступного дня після підписання акта реєструється в спеціальному журналі обліку результатів контрольної роботи і передається на розгляд начальнику відділу.

Зустрічні документальні перевірки проводяться, як тільки виникає необхідність. Вони здійснюються на підприємствах, діяльність яких пов'язана з діяльністю підприємства, на якому проводиться планова документальна перевірка. Як правило, такі перевірки включають одне чи кілька питань.

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

    - за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення суб'єктом підприємницької діяльності норм законодавства; - суб'єктом підприємницької діяльності не подано в установлений строк документи обов'язкової звітності; - виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності; - суб'єкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органу під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки; - у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з суб'єктом підприємницької діяльності, якщо суб'єкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту; - проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.

З метою автоматизації процесу обліку документів з перевірок, накопичення інформації історії перевірок за кожним платником, аналізом порушень, формуванням звітності тощо створено АІС "Аудит". Дана система призначена для:

    - формування планів документальних перевірок та оперативного контролю в цілому по інспекції, функціональних відділах із повідомленням про нього інспекторів; - вводу результатів проведеного оперативного контролю та документальних перевірок; - проведення аналізу роботи інспекторів; - формування файлу з інформацією про донараховані суми за видами платежів; - формування звітів тощо.

Даний програмний комплекс є загальним для обліку контрольно-перевірочної роботи підрозділів аудиту юридичних та фізичних осіб.

У ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська заздалегідь розробляється і затверджується керівництвом план проведення податкових перевірок підприємств, установ та організацій, які знаходяться на обліку саме у даній інспекції.

Похожие статьи




Документальні перевірки платників податків - Податкова служба

Предыдущая | Следующая