Цільові державні фонди: поняття, цільове призначення, класифікація, правове забезпечення - Відрахування підприємств до державних позабюджетних цільових фондів

Цільові державні фонди - складова частина, одна із ланок фінансової системи держави, яка, як відомо, складається із державних фінансів (загальнодержавного та місцевих бюджетів), кредитування, страхування, фінансів підприємств, установ та організацій і, нарешті, вищезгаданих позабюджетних фондів.

Провідна підстава створення цільових фондів - необхідність виділення відповідних грошових коштів, край необхідних державі, для забезпечення виконання державного дуже важливих функцій соціального спрямування: виплата пенсій громадянам, що досягли пенсійного віку або втратили працездатність через те, що стали інвалідами (пенсійний фонд), виплата матеріальної допомоги громадянам, які тимчасово втратили роботу (фонд загального обов'язкового страхування на випадок безробіття), виплата відповідних коштів у разі тимчасової втрати працівником працездатності через хворобу (фонд у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності здійснюється виплата коштів особам, які тимчасово втратили працездатність у наслідок нещасного випадку на виробництві або набули хворобу, яка сталась у зв'язку з їх професійною діяльністю на виробництві (фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань). державний фонд пенсійний страхування

Якщо мова йде про класифікацію цільових фондів, то слід мати на увазі, що така Класифікація може здійснюватись за різними критеріями.

По-перше, залежно від територіального призначення цільові фонди поділяються на Загальнодержавні, які створюються на загальнодержавному рівні з метою фінансування державних програм, та Місцеві, які формуються місцевими органами самоврядування для забезпечення місцевих програм.

В свою чергу, Загальнодержавні цільові фонди поділяються на дві групи: 1) Постійні фонди, створення яких пов'язане з реалізацією певних функцій держави, що мають постійний, тривалий характер (до таких фондів відносять фондисоціального страхування різного призначення); 2) Тимчасові фонди, які формуються з метою вирішення певних проблем розвитку суспільства і після вирішення цих проблем припиняють існування. До місцевих фондів, як правило, Відносять: а) фонд здійснення заходів щодо ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; б) інноваційний фонд, спрямований на розробку та практичне застосування новітніх технологій (т.3 "ноу-хау"); в) фонд охорони навколишнього середовища. Слід зазначити, що поділ цільових фондів на постійні та тимчасові досить умовний, бо, наприклад, фонд здійснення заходів щодо ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи, хоч і відносять до тимчасових, проте досить тривалий період проведення таких заходів дає підстави брати під сумнів віднесення його до числа тимчасових фондів.

Крім того державні цільові фонди в залежності від їх відносин до державного бюджету поділяють на Бюджетні Та Позабюджетні.

Бюджетні фонди - це ті, які входять до складу державного бюджету і фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держбюджету, тоді як Позабюджетні фонди - це фонди, що не включаються до державного бюджету, мають самостійні джерела фінансування (в першу чергу - за рахунок коштів підприємств) і здійснюють видатки незалежно від держбюджету. До цих фондів відносять: Пенсійний фонд України, Фонд загальнообов'язкового страхування на випадок безробіття, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Зазначені фонди, як зазначалось вище, відносяться до Постійних загальнодержавних цільових фондів. Формування саме цих фондів є об'єктом розгляду даної курсової роботи.

Правове забезпечення формування зазначених фондів здійснюється на найвищому рівні - Законами України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1947 р., "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 р., "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" від 18 січня 2001 р., "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Похожие статьи




Цільові державні фонди: поняття, цільове призначення, класифікація, правове забезпечення - Відрахування підприємств до державних позабюджетних цільових фондів

Предыдущая | Следующая