Художній образ та його характерні риси - Етика та естетика

Художній образ - це специфічна для мистецтва форма віддзеркалення дійсності і вираженя думок і відчуттів художника.

Художній образ народжується в уяві художника і утілюється в створюваному ним творі в тій або іншій матеріальній формі (пластичною, звуковою, жесто-мімічною, словесною) і відтворюється уявою глядача, що сприймає мистецтво, читача, слухача. На відміну від інших типів образів, (наприклад: фотодокументального або абстрактно-геометричеського) художній образ, відображає ті чи другі явища дійсності, одночасно несе в собі цілісно-духовний зміст, в якому органічно злито емоційне і інтелектуальне відношення художника до світу. Це дає підставу ученим говорити про образну мову мистецтва, необхідному йому для того, щоб утілювати і передавати людям певні пізнавальні уявлення, естетичні ідеї і ідеали.

Е. Г. Яковлєв відзначає, що особливістю художнього образу є те, що в нім не просто конструюються ілюзорні моделі життя, а відтворюється повнота цього життя, перетворена творчістю художника. Його своє образність і відмінність від всіх інших форм віддзеркалення дійсності полягає в тому, що в художньому образі дійсність стає перед нами як цілісний, плотський багатий мир. Це відбувається тому, що для справжнього художника важлива не тільки суть об'єкту, що відображається, але і його неповторне, конкретне буття, його реальне існування. Саме цим обумовлене та цілісна, гармонійна дія художнього твору на людину, який притаманний мистецтву.

У кожному виді мистецтва художній образ має особливу структуру, обумовлену, з одного боку, особливостями виразного в нім духовного змісту, а з іншої - характером матеріалу, в якому змістом це утілюється. Так, художній образ в архітектурі статичний, а в літературі динамічний, в жівописі образотворчий, а в музиці - інтонаційний; у одних жанрах художній образ стає в образі людини, в інших - виступає як образ природи, в третіх - речі, в четвертих - сполучає представлення людської дії і середовища, в якому воно развертиваєтся. Але у всіх випадках способом сприйняття художнього образа є не одне тільки споглядання, а і переживання. Останнє якраз і свідчить, що сприймане глядачем, читачем, слухачем твір має відношення до мистецтва, є художнім твором.

Художній образ має різні масштаби. Самий малий його масштаб називається "мікрообразом", - це найдрібніша одиниця художньої тканини твору мистецтва (наприклад: у поезії - метафори, метонімії, порівняння і т. п.; мелодійні наспіви в музиці). Крупніший масштаб художнього образу називаєтся "макрообраз" - це персонаж в романі, п'єсі, кінокартині, музична тема в симфонії або образ дії - сюжетний хід, композиційно-ритмічна структура твору. Ще крупнішим масштабом є образ витвору мистецтва в цілому - описуваної події в повісті, у фільмі, в театральном спектаклі, образ природи в пейзажній картині. Нарешті, іноді вся творчість художника можна роздивляться як єдиний "мегаобраз" миру і людини в світі. Такі, наприклад, цілісний образ творчості Достоєвського, що відрізняється від образу миру в творах А. П. Чехова і так далі.

Ю. Б. Борєв виділяє наступні особливості художнього образу:

    1) Метафорична, парадоксальність, асоціативність. Художній образ - це метафорична думка, що розкриває одне явище через інше. Особливо наочно метафорична природа художнього мислення предстає в якнайдавніших творах. 2) Саморух. Художній образ володіє своєю логікою, він розвивається по своїм внутрішнім законам, володіючи саморухом. 3) Багатозначність і недомовленість. Образна думка багатозначна. Вона також багата і глибока за своїм значенням і сенсу, як саме життя. Недосказанність образу стимулює думку сприймання. 4) Індивідуалізоване узагальнення. Художній образ - узагальнення, що розкриває в конкретно-чуттєвій формі істотне для ряду явищ. Діалектика загального (типового) і одиничного (індивідуального) в мислені відповідає їх діалектичному взаємопроникненню в дійсності. У мистецтві ця єдність виражена не в своїй загальності, а в своїй одиничності: загальне виявляється в індивідуальному і через індивідуальне. 5) Єдність думки і відчуття. Художній образ - єдність раціонального і емоційного. 6) Будівельний матеріал образу - реалії миру і особистості художника. Художній образ - це єдність об'єктивного і суб'єктивного. У образ входить матеріал дійсності, перероблений творчою фантазією художника, його відношення до зображеного, а також все багатство особи творця. 7) Оригінальність. Образ неповторюваний, принципіально-оригінальний. Навіть освоюючи один і той же життєвий матеріал, розкриваючи одну і ту ж тему на основі загальних ідей, різні творці створюють різні твори. На них накладає свій відбиток творчості індивідуальності художника.

Похожие статьи




Художній образ та його характерні риси - Етика та естетика

Предыдущая | Следующая