Вступ - Суперечка та її види: диспут, дебати, дискусія, полеміка

Суперечка, полеміка займають важливе місце в житті суспільства і кожної людини, адже постійно супроводжують її з дитинства до старості. У суперечці, в ході обговорення важливих життєвих проблем її учасники прагнуть переконати один одного в правильності своїх поглядів, захищають, відстоюють і доводять істинність своїх суджень, відкидають ті погляди і судження, які вони вважають помилковими.

Багато в яких ситуаціях суперечка виявляє розмаїтість точок зору, дає нову конструктивну інформацію у пошуках альтернативного варіанта. Але хтось каже: "У суперечці народжується істина!", а інші мають думку: "Істина в кожного своя".

В умовах демократії і гласності, плюралізму думок, розходження позицій, взаємна критика - явища зовсім нормальні. Адже кожна людина має свій життєвий досвід, світоглядні установки, різний рівень культури, виховання, особливості характеру і психології, моральні цінності. Звідси і різноманітні оцінки соціальних процесів і історичних подій, своє бачення світу. Однак, як показує практика, багато хто в нашому суспільстві не вміють вести суперечку, не мають культури полеміки, не вміють вести аргументований діалог, толерантно доводити свою точку зору. Суперечка у таких випадках перетворюється в перепалку, полеміка переходить в особисті образи, у моральне приниження опонента, а слушні пропозиції викликають вибух негативних емоцій.

У цивілізованому суспільстві в прагненні до істини кожна людина повинна мати право на волю думок, свої висловлення на взаємну конструктивну критику. Гарними є слова Вольтера, які не можна тут не згадати: "Я ненавиджу Вашу думку, - писав він, - але я вмру за те, щоб Ви мали право її висловити".

Похожие статьи




Вступ - Суперечка та її види: диспут, дебати, дискусія, полеміка

Предыдущая | Следующая