ВСТУП - Ділові переговори: організація і ведення

Нині, в умовах ринкових відносин, з'явилась велика кількість людей, основною сферою професійної діяльності яких стала ділова сфера, де вміння вести ділове спілкування є однією з найбільш важливих умов успіху.

Ділове спілкування - це складний багатоплановий процес розвитку контактів між людьми в службовій сфері. Його учасники виступають в офіційних статусах і орієнтовані на досягнення мети, конкретних задач. Специфічною особливістю цього процесу є регламентованість, тобто підпорядкування встановленим обмеженням, що визначаються національними і культурними традиціями, професійно-етичними принципами. Одним з основних видів ділового спілкування є ділові переговори.

Ділові переговори являють собою спільну діяльність двох або більше суб'єктів, налаштовану на ефективне розв'язання спірних питань з оптимальним урахуванням потреб кожної із сторін. Вони є могутнім інструментом для врегулювання конфліктів та організації спільної діяльності і потребують високого професіоналізму. Тому для досягнення успіху в діловій сфері необхідно мати міцні знання в області підготовки і проведення ділових переговорів, зокрема знати основні етапи переговорів, їхню специфіку, розробляти й застосовувати спеціальну техніку та тактику їх ведення, стратегію взаємодії.

Ділові переговори стають все більш значущою складовою життя сучасної людини. Без них неможливо налагодити контакти як з вітчизняними, так і з іноземними партнерами, розв'язати спірні питання та проблеми, досягти важливих угод.

Актуальність теми дослідження. Розвиток даної теми є важливим як з теоретичної, так і з практичної точки зору.

Нині в державі спостерігається певний дефіцит теоретичних досліджень в області ведення ділових переговорів. При великій кількості літератури, присвяченої конкретно-прикладним аспектам ділового спілкування, загалом, і ділових переговорів зокрема, практично немає робіт, у яких проведений глибокий аналіз переговорного процесу.

З практичної точки зору актуальність роботи не менш значна. В даний час керівникам багатьох підприємств, фірм та організацій, а також бізнесменам, що контактують або бажають вступити в ділові відносини з іншими організаціями, як на території України, так і за рубежем, не вистачає елементарних знань про ділове спілкування та переговори, про стратегію й етапи їхнього проведення.

Стан розроблення теми. Проблема організації та ведення ділових переговорів є однією із важливих складових професійної діяльності фахівців в умовах сьогодення. Цій темі присвячено багато праць як вітчизняних, так і зарубіжних науковців та дослідників. Вона знайшла певне відображення в розробках зарубіжних авторів: Р. Фішера, У. Юрі, Х. Корнеліуса та ін. Окремі аспекти цієї проблеми проаналізовано у працях російських авторів: П. Луньова, М. Реутова, В. Цепцова та ін.

Зазначена проблема протягом останніх років почала розроблятися багатьма українськими авторами. Деякі аспекти її аналізу відображені в публікаціях, які стосуються ведення переговорів у процесі міжнародного співробітництва, у ході вирішення трудових конфліктів. Також деякі вітчизняні науковці у своїх працях подають різні техніки та методи ведення ділових переговорів. Найбільш грунтовні дослідження з цих питань належать

М. Цюрупі А. Гірнику, Т. Дуткевичу, В. Лозниці, Ю. Палесі та ін.

Метою курсової роботи є дослідження процесу ділових переговорів, їх організації, проведення та порівняння досвіду ведення ділових переговорів в зарубіжних країнах.

Обєктом дослідження є ділові переговори.

Предметом дослідження є основні теоретичні та практичні аспекти підготовки та проведення ділових переговорів.

Завдання курсової роботи:

Проаналізувати сутність ділових переговорів;

Визначити функціональні особливості переговорного процесу;

Ознайомитися з класифікацією ділових переговорів;

Дослідити процес підготовки до переговорів;

Розглянути стратегічні підходи процесу переговорів;

Проаналізувати порядок ведення переговорів;

Ознайомитися з тактичними прийомами проведення ділових переговорів;

Ознайомитися з правилами поведінки на ділових переговорах;

Порівняти особливості переговорного процесу в зарубіжних країнах, зокрема в країнах Європи та Азії.

Методи дослідження. У роботі застосовуються методи аналізу, синтезу, порівняння та узагальнення.

Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів ("Сутність ділових переговорів та їх організація", "Ведення ділових переговорів", "Національні особливості організації та проведення ділових переговорів"), які розподілено на вісім підрозділів, висновків, списку джерел та літератури. Основний текст містить 33 сторінки. Список джерел та літератури налічує 29 найменувань.

Похожие статьи




ВСТУП - Ділові переговори: організація і ведення

Предыдущая | Следующая