Виникнення естетичної думки - Естетика античності

Естетична думка в строгому сенсі змісті цього слова виникає в епоху рабовласницького суспільства. Але поява зачатків художньо-естетичної діяльності і естетичної свідомості, як свідчать археологи і історики, відноситься до глибокої старовини - до кінця середнього палеоліту (так звана епоха Мустьє) і до всього пізнього палеоліту (Орин'як - 40-35 тисячоліття до н. е.; Солютре-35-25 тисячоліття до н. е.; Мадлен -25-12 тисячоліття до н. е.). Як суб'єкт естетичної творчості і сприйняття чоловік сформувався в процесі трудової діяльності на основі психобіологічної еволюції. Відчуття форми, об'єму, кольору цвіт, ритму, симетрії і кінець кінцем зрештою відчуття красоти - всі ці елементарні прояви естетичної свідомості чоловік не отримав одержав готовими від своїх тваринних предків.

Прикладом того, що ми маємо справу річ з із виникненням зачатків естетичної діяльності і естетичної свідомості, є той факт, що вже, скажімо, в епоху Мустьє чоловік, виготовляючи практично корисне знаряддя, наносить на нього барвисті смужки і плями, видовбує на нім лунки, розташовані в певному порядку лад. У Франції в печері Ля Ферраси було виявлено дві кам'яні плити з такого роду "прикрасами прикрашання ". Зразки первинної образотворчої діяльності людини виявлені в Італії, Угорщині, Германії. До пізнього палеоліту археологи відносять народження розписів на стінах і стелях печер, рельєфи і круглі скульптури. За допомогою охри первісні художники зображають коня, оленя, бика, бізона, носорога, лева. У епоху Мадлен тварини зображаються в русі, при цьому художник митець користується вже двома-трьома фарбами барва. Подальший прогрес в художній діяльності намічається в епоху мезоліту, коли вже зображуються сцени боротьби, полювання, загороди худоби і т. д. Увага тут акцентується на передачі дії, а не на точному відтворенні фігур. Виразніше прогрес в художньо-естетичній діяльності виявляється в епоху неоліту. Набуває широкого поширення прикраса різних предметів, орнаментування посуду і т. д.

У епоху бронзи зароджується рабовласницька формація. Виникають класові держави в Єгипті, і Китаї. Починається новий етап в художньому розвитку людства. У цей період виникають перші зачатки естетичної думки, хоча вони ще не отримують строгого оформлення у вигляді теоретичних положень, трактатів, чітко сформульованих канонів і норм.

Однією з ранніх рабовласницьких держав, де наука і мистецтво отримали одержали високий розвиток, був Єгипет. Вже в період (4 тисячоліття до н. е.) спостерігається розвиток будівельної справи річ прикладного мистецтва, скульптури. В період Стародавнього древній Царства в Єгипті складаються основні форми художньої культури: архітектура, портретна скульптура, рельєфи і розписи, художнє ремесло, різні жанри мистецтва слова (повчання, автобіографії вельмож і чиновників, написи надпис на стінах пірамід і т. д.). Вивчення пам'ятників образотворчого мистецтва Давнього Єгипту і лінгвістичні дослідження різних літературних творів свідчать про те, що стародавні єгиптяни мали не тільки уявлення про прекрасний чудовий, про зв'язок прекрасного з із добрим, але і відповідні естетичні терміни. Аналіз художніх пам'ятників говорить також і про те, що творчість єгипетських художників регулювалася певними канонами, естетичними принципами, які передавалися від покоління до покоління. Правда, ці норми і принципи ще не отримали теоретичного обгрунтування і належного оформлення, але вони існували; про це свідчать канони іконографії, пропорцій і колірних відносин. Задовго до піфагорійців єгиптяни застосували математику для вирішення художньо-естетичних завдань.

Винятковим багатством відрізняється культура шумерів (4-3 тисячоліття до н. е.). Чудові архітектурні пам'ятники, рельєфи, художнє ремесло, мистецтво слова говорять про високий розвиток естетичної діяльності і естетичної свідомості в цю епоху.

У першій половині 2-го тисячоліття до н. е. висувається на перший план культура Вавилона. Тут отримують розвиток не тільки образотворчі мистецтва, але і художня література. Такі літературні пам'ятники, як віршоване введення до законів Хаммурапі, поема про Агушайє, віршований любовний діалог, говорять про значний творчий підйом. Художній розвиток у Вавилоні досягає особливо високого рівня в XVI-XII ст до н. е. До цього часу відноситься епос космогонії, що описує виникнення миру з із хаосу, боротьбу богів, створення створіння людей.

Шумеро-вавилонська художня література розвивалася на шумерській і акадських мовах. На акадській мові виникла велика епічна поема про Гільгамеші. Її головна тема-безсмертя людини і боротьба з із несправедливо встановленими богами порядками. Висока художня культура Шумера і Вавилону дає нам право укласти, що естетичний розвиток в цей період досягає високого рівня. Але та пам'ятників, в яких були б безпосередньо сформульовані естетичні ідеї, ми поки не знаємо.

Великий інтерес представляє уявляти староєврейський монументальний пам'ятник словесної культури - "Біблія", що створювалася впродовж упродовж великого історичного періоду - починаючи з XII в. до н. е. і кінчаючи II в. н. е. (йдеться про так званий Старий Завіт). Уявлення про красу тут виступає в релігійно-міфологічній формі. Староєврейська культура була тісно пов'язана з культурою Єгипту, Шумера, Вавилону, тому і в естетичних представленнях євреїв є наявні відбитки і нашарування цих давньосхідних народів.

Ми зробили короткий екскурс в історію розвитку естетичної свідомості народів Стародавнього давнього Сходу, з тим щоб нагадати, що розвиток естетичної культури починається зовсім не із стародавніх древній греків і римлян. Вона досягає високого ступеня рівень розвитку вже в країнах класичного Сходу. Єгиптяни, шумери, ассірійці, вавилоняни, хети створили чудові пам'ятники мистецтва. Вплив давньосхідних цивілізацій помітний не тільки на архаїчному етапі художньої творчості стародавніх древній греків, але і на пізнішому періоді розвитку еллінської художньої культури. На підставі вивчення різних пам'ятників Сходу ми приходимо до висновку, що естетичні відчуття почуття, потреби, смаки народів давньосхідних держав досягли значного розвитку. На жаль, пам'ятники, в яких знайшла вираз вираження естетична думка народів Стародавнього древного Сходу, ще слабо вивчені. Крім того, більшість з із них дають лише непряму інформацію про розвиток естетичних ідей далекого минулого.

Похожие статьи




Виникнення естетичної думки - Естетика античності

Предыдущая | Следующая