Привітання. Звернення - Етичний аспект усного та писемного мовлення

Привітання та звернення задають тон всьому розмови. Залежно від соціальної ролі співрозмовників, ступінь близькості їх вибирається ти-спілкування або ви-спілкування і відповідно вітання здрастуй або здрастуйте, добрий день, привіт, салют, вітаю і т. п. Важливу роль відіграє також ситуація спілкування.

Звернення виконує контактоустанавліваюшую функцію, є засобом інтимізації, тому впродовж всієї мовної ситуації звернення слід вимовляти неодноразово; це свідчить і про добрі почуття до співрозмовника, і про увагу до його слів.

Національні і культурні традиції наказують певні форми звертання до незнайомих людей. Якщо на початку століття універсальними способами звернення були громадянин і громадянка, то в другій половині XX століття великого поширення набули діалектні південні форми звертання за ознакою статі - жінка, чоловік. [7]

Останнім часом нерідко в невимушеній розмовній мові, при зверненні до незнайомої жінки вживається слово дама, однак при зверненні до чоловіка слово пан використовується тільки в офіційній, напівофіційної, клубної обстановці. Вироблення однаково прийнятного звернення до чоловіка і до жінки - справа майбутнього: тут скажуть своє слово соціокультурні норми.

Похожие статьи




Привітання. Звернення - Етичний аспект усного та писемного мовлення

Предыдущая | Следующая