Напрямки вивчення культури та етики спілкування в Україні - Етика і психологія ділового спілкування

З розширенням мережі наукових центрів в Україні збільшилась кількість науковців і підвищилась їхня кваліфікація, розширився фронт досліджень у галузі спілкування. Спілкування розглядається як система, а отже, його вивчення має системний характер. Можна виокремити два напрямки його вивчення:

- теоретичні дослідження спілкування;

Практичне навчання формам і методам підвищення рівня культури спілкування.

Українські вчені-етики також вивчають спілкування та його етичні норми. Вони зазначають, що різноманітний світ людських відносин є сферою безпосередньої реалізації моральності, насамперед у тому аспекті, в якому він розкривається як спілкування, тобто як міжсуб'єктивна взаємодія між людьми. Спілкування через це є справжньою цариною людської моральності.

У середині 70-х років з'являються перші праці з проблеми діловою спілкування в Україні. Цей феномен виокремлюється й формалізується як наукова категорія, описується типи та стилі спілкування, особливості оптимального спілкування. У науковій літературі зазначається, що спілкування сприяє створенню умов для розвитку мотивації тих, хто займається професійною діяльністю, надає їй творчого характеру, розвиває особистості суб'єктів спілкування, попереджує виникнення психологічних бар'єрів.

Розвиток гуманістичної психології та гуманістичної етики на Заході сприяв гуманістичному осмисленню спілкування. У нашій країні на той час підходи до спілкування, як зазначалося, були класово зорієнтовані, стерео типізовані, мали формальний і конформальний характер. Проте остійнім часом ідеї гуманістичної етики та гуманістичної психології почали поширюватись і в Україні.

З розширенням мережі наукових центрів в Україні збільшилась кількість науковців і підвищилась їхня кваліфікація, розширився фронт досліджень у галузі спілкування. За останні десятиріччя було зроблено помітний крок уперед у його науковому осмисленні, а також проведено дослідження, які допомогли вченим поглибити наукове розуміння феномена спілкування загалом і різних його аспектів зокрема.

Спілкування розглядається як система, а отже, його вивчення має системний характер. Можна виокремити два напрямки його вивчення:

Теоретичні дослідження спілкування;

Практичне навчання формам і методам підвищення рівня культури спілкування. Учені не залишають поза увагою вивчення етичних і психологічних компонентів спілкування, їх впливу На розвиток психіки й формування особистості, трудноїців, що заважають людям розуміти одне одного, діяти спільно і т. ін. Досліджується вплив прийнятих У суспільстві моральних норм і правил на спілкування та поведінку людей. Вивчаються засоби спілкування, способи впливу людей як під час спільної діяльності, так і в міжособистісних взаєминах, особливості монологічного й діалогічного спілкування.

Термін "культура спілкування" вперше з'явився в наукових працях у 80-ті роки. Загальноприйнятого визначення цього поняття немає ще й досі.

Похожие статьи




Напрямки вивчення культури та етики спілкування в Україні - Етика і психологія ділового спілкування

Предыдущая | Следующая