Застосування поліпшених та альтернативних видів палива - Проблеми урбанізації. Гігієна населених пунктів

Поліпшення екологічної обстановки на автомобільному транспорті сприяє заборона використання етилованого бензину. Крім токсичності тетраетилсвинцю використання етилованого бензину швидко виводить з ладу каталітичні нейтралізатори відпрацьованих газів через обволакивания свинцем поверхні каталізатора.

Альтернативні замінники бензину можуть бути природного і штучного походження. При нормальних умовах вони можуть перебувати в рідкому (етанол, метанол) або газоподібному (пропан, бутан, коксовий і генераторний гази, водень) стані. Переважне застосування в якості моторного палива на автомобільному транспорті зрідженого нафтового газу (ДБН) та стисненого природного газу (ГСП) обумовлено тим, що вони мають фізико-хімічні властивості, близькі до бензину. Це вимагає лише незначної зміни конструкції двигуна і дозволяє рівнозначно працювати на двох видах палива.

У ряді країн в якості палива використовуються синтетичні спирти: метанол, або метиловий спирт, і етанол - етиловий спирт.

Метанол виходить з вугілля, сланців, деревини. Він трохи важчий бензину, а енергоємність його в 2 рази менше. Запуск двигуна на чистому метанолі, в першу чергу взимку, утруднений. За деякими даними, метанол підсилює корозію металу, особливо в присутності води. В даний час вартість метанолу вище вартості бензину. Важлива якість метанолу полягає в тому, що у відпрацьованих газах в 2-3 рази менше токсичних компонентів, ніж при використанні бензину. Метанол використовують як добавки до бензину в кількості 5-30%. При цьому концентрація окису вуглецю у відпрацьованих газах знижується на 14-72%. Суміш метанол - бензин трохи знижує потужності характеристики двигунів. Але слід мати на увазі, що добавка метанолу, наприклад в кількості 15%, підвищує октанове число суміші з 88 до 95,8. При відповідній переробці двигуна з метою підвищення на ньому ступеня стиснення можна отримати навіть економію на витраті палива. Як недоліки суміші як палива відзначають схильність її до розшарування, особливо при попаданні в суміш води і при зниженні температури. Метанол отруйний. урбанізація місто екологічний паливо

Етанол має енергоємність на 25-30% вище і, отже, вимагає пропорційно менше місткого паливного бака. Екологічні характеристики етанолу близькі до метанолу. У двигунів, що працюють на етанолі, у відпрацьованих газах ще менше виділяється вуглеводнів. Однак в продуктах згорання спирту містяться абсолютно нові забруднювачі атмосфери, в тому числі формальдегід.

Використання газового палива у вигляді суміші пропану і бутану дозволяє знизити на холостому ходу кількість окису вуглецю в 4 рази, а в робочому режимі в 10 разів. Сьогодні в світі експлуатується вже кілька сот тисяч таких автомобілів. Ще в 1970 році Японія мала близько 300000 автомобілів на газовому паливі, в Італії - 500 000.

Ідеальне паливо з точки зору збереження навколишнього середовища являє водень, проте він значно дорожче бензину. Серйозну технічну та економічну проблему представляє і розміщення водню в автомобілі і поки ще не знайдено надійного і економічного шляхи використання водню.

Похожие статьи




Застосування поліпшених та альтернативних видів палива - Проблеми урбанізації. Гігієна населених пунктів

Предыдущая | Следующая