Водоймища й гідротехнічні споруди. - Водні ресурси

У гідрографічній мережі Росії все більшу роль грають штучні водойми - водоймища (водойми вповільненого водообміну), призначені для вирівнювання й регулювання стоку, а також забезпечувати роботу електростанцій, систем зрошення й ін. Щоб збалансувати забезпечення водними ресурсами, у Росії була здійснена широка програма водогосподарчого й гідроенергетичного будівництва. У той же час зарегулювання рік греблями й утворення водоймищ має й негативні сторони.

В 1997 р. керівництвом РФ прийнята постанова "Про порядок експлуатації водоймищ". Міністерство природних ресурсів РФ разом з органами виконавчої влади суб'єктів федерації й організаціями, діяльність яких впливає на екологічний стан водоймищ, забезпечує у встановленому порядку розробку й здійснення за узгодженням з територіальними органами Міністерства сільського господарства й продовольства РФ, Державного комітету з охороні навколишнього середовища, Федеральної служби лісового господарства, органами державного санітарно-эпидемологического нагляду й інших зацікавлених організацій протиерозійні, лісогосподарські й інші заходи щодо попередження водної ерозії грунтів, забруднення, засмічування, замулювання й виснаження водоймищ, підтримці сприятливого водного режиму і якості води, поліпшенню умов водокористування населення, середовища перебування тварин і рослин.

Підтримка в належному технічному й санітарному стані водоймищ, наданих в особливе користування, здійснюється організаціями, у користуванні яких вони перебувають.

До гідротехнічних споруджень ставляться греблі, будинки гідроелектростанцій, водозбірні, водоспускні й водовипускні споруди, тунелі, канали, насосні станції, судноплавні шлюзи, судопідйомники, спорудження, призначені для захисту від повеней і руйнування берегів водоймищ, берегів і дна рік, спорудження (дамби), що обгороджують сховища рідких відходів промислових і сільськогосподарських організацій, пристрою від розмиву на каналах, а також інші спорудження для використання водних ресурсів і запобігання шкідливого впливу вод і рідких відходів.

На території Росії експлуатується 3 тис. водоймищ і кілька сотень накопичувачів промислових стоків і відходів, що ставляться до різних форм власності, що належать різним міністерствам і відомствам. До 12% їх експлуатується без реконструкції більше 50 років

Зношування й старіння основних фондів водного господарства, ліквідація ряду органів керування, виникнення різних форм власності, відсутність належного нагляду за безпечною експлуатацією роблять усе більше реальним прорив гребель водоймищ і накопичувачів стоків, що може привести до катастрофічних наслідків, загрожує природній основі життя людини.

Виходячи зі статистики аварій на греблях (1% їхнього загального числа), можна припустити, що в найближчі роки через зношування основних фондів на гідротехнічних спорудженнях може відбутися до 10-15 аварій з катастрофічними наслідками. По даним Роскомводу, близько 12% напірних гідротехнічних споруджень водоймищ і близько 20% накопичувачів рідких промислових відходів перебувають в аварійному або передаварийному стані. У першу чергу це ставиться до Краснодарського гідровузла, Шершневскому, Аргазинскому, Долгобродскому, і Кыштымскому гідровузлам у Челябінській області, Правдинскому в Калінінградській області, Кузьминскому гідровузлу на Оці в Московській області й ряді інших подібних споруджень.

Вище проектних оцінок заповнені багато хто хвостосховища й шламосховища, що може привести до важких наслідків. Коштує завдання нейтралізувати токсичні речовини у вступниках у ці сховища відходах виробництва, забезпечити систематичний контроль за чистотою вод, що скидаються із хвостосховищ у відкриті водойми.

В останні два-три роки у зв'язку з фінансовими проблемами практично припинені ремонтні й регламентні роботи на ряді водоймищ, що значаться на балансі металургійних заводів. А тим часом вони перебувають у передаварийному і аварійному стані й вимагають повного відновлення, проведення капітальних ремонтів.

Федеральний Закон "Закон про безпеку гідротехнічних споруджень" регулює відносини, що виникають при проектуванні, будівництві, введенні в експлуатацію, відновленні, консервації й ліквідації гідротехнічних споруджень; установлює обов'язку органів державної влади, власників гідротехнічних споруджень і експлуатуючих споруджень.

Похожие статьи




Водоймища й гідротехнічні споруди. - Водні ресурси

Предыдущая | Следующая