Види екологічного страхування, Обов'язкове екологічне страхування в Україні - Екологічне страхування

Обов'язкове екологічне страхування в Україні

В Україні, відповідно до ст. 7 Закону України "Про страхування" здійснюються такі види обов'язкового страхування:

1. Страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту. Оператор забезпечує страхування або інше фінансове забезпечення відшкодування за ядерну шкоду у розмірі та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Страховик - юридична особа - резидент України, яка отримала в установленому порядку ліцензію на проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду та є членом Ядерного страхового пулу. Страхувальник - оператор ядерної установки, призначений державою в установленому порядку.

Об'єкт обов'язкового страхування - майнові інтереси, що не суперечать законодавству та пов'язані з відшкодуванням страхувальником ядерної шкоди. Страховий ризик - подія, у разі настання якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання цивільної відповідальності страхувальника за ядерну шкоду. Страховий випадок - набрання законної сили судовим рішенням щодо відшкодування ядерної шкоди або укладення договору про відшкодування ядерної шкоди, стороною якого є страховик.

Якщо розміру страхування або іншого фінансового відшкодування позовами забезпечується державою. Держава має право регресу до оператора, який не забезпечив відшкодування ядерної шкоди.

Відповідне страхування здійснюється на підставі Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та Постановою Кабінету Міністрів України № 953 від 23.06.2003 "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду" .

2. Страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру. Суб'єктами обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, що може бути заподіяна пожежами й аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, є страховики, страхувальники і треті особи, яким внаслідок пожеж і/або аварій на об'єктах підвищеної небезпеки заподіяна пряма шкода.

Об'єктом обов'язкового страхування є майнові інтереси страхувальника, не суперечному законодавству, зв'язані з відшкодуванням страхувальником заподіяного їм прямої шкоди третім особам унаслідок пожежі і/або аварії на об'єкті підвищеної небезпеки.

Страхування здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1788 від 16.11.2002 року "Про затвердження Порядку і Правил проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, що може бути заподіяна пожежами й аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежонебезпечні об'єкти й об'єкти, господарська діяльність яких може привести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру".

Страховим ризиком є аварія санітарно-епідеміологічного характеру -- аварія, внаслідок якої сталося неконтрольоване викидання або скидання в середовище життєдіяльності людини хімічних, біологічних (бактеріологічних) сполук, що послужило причиною загибелі людей або привело або може привести до шкідливого впливу на здоров'я людини, а також до проведення лікувально-профілактичних і реабілітаційних заходів серед населення або до негативних наслідків для середовища життєдіяльності людини.

3. Страхування відповідальності експортера та особи, яка відповідає за утилізацію (видалення) небезпечних відходів, щодо відшкодування шкоди, яку може бути заподіяно здоров'ю людини, власності та навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів. Обов'язкове страхування відповідальності експортера та особи, яка відповідає за утилізацію (видалення) небезпечних відходів, щодо відшкодування шкоди, яку може бути заподіяно здоров'ю людини, власності та навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів, проводиться з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю людини, власності та навколишньому природному середовищу внаслідок виникнення страхових випадків.

Таке страхування проводиться на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1219 від 19.08.2002 р. "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності експортера та особи, яка відповідає за утилізацію (видалення) небезпечних відходів, щодо відшкодування шкоди, яку може бути заподіяно здоров'ю людини, власності та навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів".

Об'єктом обов'язкового страхування є майнові інтереси, що не суперечать законодавству та пов'язані з відшкодуванням страхувальником шкоди, заподіяної третім особам і навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів.

Страховими ризиками, на випадок яких проводиться обов'язкове страхування, є шкода, заподіяна здоров'ю фізичних осіб, власності будь-яких суб'єктів, навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів.

4. Страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків при перевезенні небезпечних вантажів. Суб'єктами страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів є страховики, страхувальники і треті особи, яким була заподіяна шкода під час перевезення небезпечних вантажів. Страхувальники - це суб'єкти перевезення небезпечних вантажів, а саме: відправник, перевізник, одержувач. Страхувальником може виступати особа, яка виконує експедиторські функції у випадку згоди на це перевізника.

Об'єктом страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів є майнові інтереси, що не суперечать законодавству, пов'язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної їм шкоди життю, здоров'ю фізичних осіб, оточуючому природному середовищу, майну фізичних і юридичних осіб під час перевезення небезпечних вантажів у порядку, визначеному законодавством.

Страхування здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 733 від 01.06.2002 р. "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів у випадку настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів".

Страховими ризиками, з настанням яких виникає цивільно-правова відповідальність страхувальника, є шкода, заподіяна життю, здоров'ю фізичних осіб, оточуючому природному середовищу, майну фізичних і юридичних осіб під час перевезення небезпечних вантажів.

5. Страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів.

Для здійснення обов'язкового страхування Кабінет Міністрів України встановлює порядок та правила його проведення, форми типового договору, особливі умови ліцензування обов'язкового страхування, розміри страхових сум та максимальні розміри страхових тарифів або методику актуарних розрахунків.

Похожие статьи




Види екологічного страхування, Обов'язкове екологічне страхування в Україні - Екологічне страхування

Предыдущая | Следующая