Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств - Промислова екологія. Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств

Сьогодні, як ніколи раніше, всі галузі народного господарства, в тому числі промисловість України, потребують постійної уваги і підтримки у збереженні екологічної безпеки та екологічної рівноваги у природному середовищі, раціональному використанні матеріальних ресурсів тощо. Виконання цих важливих завдань залежить від багатьох чинників, одним з яких є ступінь підготовки спеціалістів з питань екології. Такі спеціалісти повинні мати високу екологічну свідомість, нове екологічне мислення, вільно володіти знаннями про різні екологічні напрямки науки, економічними, соціальними, правовими аспектами взаємодії суспільства та природи.

Вирішувати завдання, пов'язані з поліпшенням екологічного стану в промисловості, потрібно ще на етапі проектування та реконструкції підприємств, вибору екологічно чистих технологій і матеріалів та екологічно безпечного обладнання. Водночас кожен спеціаліст тієї чи іншої галузі промисловості повинен вміти обирати оптимальні конструкції пило-, газо - і водоочисних споруд, вільно володіти методами екологічного моніторингу.

У загальних рисах напрямки діяльності в галузі екології харчових підприємств можна сформулювати наступним чином:

    - скорочення кількості відходів на основі економії сировини і енергії; - підвищення рівня утилізації відходів; - зниження викидів, скидів твердих відходів; - збільшення інвестицій в охорону навколишнього середовища; - мінімізація екологічних порушень.

У зв'язку з вище переліченим, виділяють наступні найбільш важливі напрямки в області підвищення рівня екологічності харчової промисловості:

    * перехід від техногенного типу розвитку до стійкого, для чого потрібна екологізація всіх галузей харчової промисловості; * розробка методів екологізації з урахуванням необхідності мінімізації техногенного впливу процесів виробництва продуктів харчування на навколишнє середовище; * докорінне поліпшення матеріально-технічної бази галузей, оснащення підприємств обладнанням та технікою нового покоління, в тому числі для високоефективної очистки викидів та скидів, переробки вторинної сировини і відходів; * впровадження прогресивних ресурсозберігаючих маловідходних технологій комплексної переробки сировини, вторинних ресурсів і відходів (у більшості галузей такі технології розроблені, але практично не реалізовані); * широке залучення федеральних, регіональних бюджетних, позабюджетних та інших видів інвестицій; * вдосконалення всієї системи водного господарства підприємств: збільшення обсягів оборотних і повторно використовуваних вод, зниження витрати свіжої води, зменшення обсягу стічних вод, особливо забруднених і скидних без очистки, з перспективним переходом на замкнуті цикли; * перегляд та доопрацювання застарілої нормативної документації в області вторинних ресурсів, відходів та екології; * оптимізація галузевої структури та розміщення виробництв, спрямована на створення агропромислових об'єднань для комплексного використання всіх видів матеріальних і енергетичних ресурсів, мінімізації відходів, що утворюються; * поглиблена кооперація із суміжними галузями економіки з метою більш ефективного використання вторинної сировини і відходів; * проведення системних наукових досліджень по створенню та застосуванню нових методів та інструментів екологізації галузей АПК, інтегруванні екологічних показників в оцінку знову розроблюваних технологій, процесів і обладнань; * створення галузевих систем екологічного моніторингу, передбачають організацію екологічних лабораторій (Ділянок);

Екологічне вдосконалення виробництва передбачає економію споживаних ресурсів довкілля та скорочення маси відходів, що розміщуються в ній. І те й інше досягається шляхом впровадження маловідходних технологій, створенням систем безвідходного виробництва, виведенням з експлуатації застарілих основних фондів, що негативно впливають на навколишнє середовище.

Зараз харчовим підприємствам найчастіше невигідно використовувати мало - і безвідходні технології і випускати екологічно чисту продукцію, тому що це вимагає значних додаткових інвестицій і знижує рентабельність виробництва.

У багатьох країнах ведеться пошук найбільш економічних і високоефективних способів очищення стічних вод та інших забруднювачів довкілля (води, грунту, повітря). В принципі це поєднання класичних методів очищення з новими методами, з використанням мікроорганізмів. Тому впроваджуються ефективні технологічні процеси, розробляються принципово нові підходи до організації безвідходних або маловідходних енерго - і ресурсозберігаючих технологій.

Похожие статьи




Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств - Промислова екологія. Шляхи підвищення екологічності харчових підприємств

Предыдущая | Следующая