РЕПРОДУКТИВНІ ЗМІНИ - Вплив радіонуклідів на риб

Основною формою розмноження прісноводних риб є ікрометання, у зв'язку із чим ембріональний розвиток їх відбувається в зовнішнім середовищі, що визначає особливості екології того або іншого виду риб. Більшість риб, що населяють прісні водойми нашої країни, відкладає ікру на водній рослинності або на дні водойм - фітофільні, літофільні групи. Трохи менше видів, ікра яких розвивається в товщі або в поверхневих шарах води, як це відбувається в пелагофільні риби. При влученні у водні екосистеми радіоізотопи вибірково накопичуються окремими компонентами водойми, тим самим, створюючи різні радіаційні умови для розвитку ембріонів кожної з екологічних груп риб. (Г. Б.Питкянен, Особливості радіаційних умов розвитку ікри прісноводних риб, що ставляться до різних екологічних груп, ЕКОЛОГІЯ, Номер 6, 1974 р.)

Гонади ставляться до найбільше радіочутливих органів. Зміни в полових залозах позначаються як на плідності риб, так і на життєздатності й повноцінності потомства. У насінниках дивуються молоді сперматоцити й відбувається порушення клітинних ядер, що веде до зниження плідності самців. У яєчниках у першу чергу дивуються молоді овоцити й значно пізніше - зрілі полові клітини. Чим вище доза опромінення, тим повільніше йде процес нормалізації овогенеза. (Г. В.Федорова, Про радіоактивне забруднення риб, РИБНЕ ГОСПОДАРСТВО, Номер 3, 1962р.)

Абсолютно смертельні дози для риб значно вище, ніж для ссавців, і тільки ікра, що розвивається, надзвичайно чутлива, особливо на самих ранніх стадіях дроблення в певні моменти мітотичного циклу.

Цитологічними дослідженнями на ікрі, що розвивається, риб, установлена пряма залежність відсотка загибелі ікри й відсотка каліцтв в ембріонів від ступеня й характеру ушкодження ядерних структур. Цим ще раз підтверджуються сучасні цитогенетичні подання, по яких одне з основних джерел променевої поразки організму лежить у руйнуваннях клітинного ядра. Стає очевидним, яке важливе значення для рибної промисловості здобувають дослідження із впливу на риб радіоактивних забруднень у місцях виробництва атомної енергії. У програму таких досліджень повинні бути включені: по-перше, більше докладне встановлення ступеня й характеру радіаційної поразки риб; по-друге, вивчення способу захисту риб від такої поразки, і, нарешті, розробка мер запобігання населення від можливої шкоди, заподіюваного радіоактивно зараженими рибами. (Д. Д.Ромашов, Радіоактивне зараження риб, ПРАЦІ НАРАД ІХТІОЛОГІЧНОЇ КОМІСІЇ АКАДЕМІЇ НАУК СРСР, ВЫП. 10, 1960 р.)

Таким чином, дія радіоактивних речовин на організм риб приводить до цілого ряду порушень. (Г. В.Федорова, Про радіоактивне забруднення риб, РИБНЕ ГОСПОДАРСТВО, Номер 3, 1962р.)

Похожие статьи




РЕПРОДУКТИВНІ ЗМІНИ - Вплив радіонуклідів на риб

Предыдущая | Следующая