Поліуретан - Використання вторинної полімерної сировини

Поліуретани - це полімери, що отримуються поліприєднанням ізоцианатів і багатофункціональних сполук, що мають не менше двох гідроксильних груп в молекулі (наприклад, гліколі, прості і складні поліефіри і тому подібне). В результаті утворюються макромолекули без відщеплення реагуючих груп. Для уретанів характерне угрупування атомів: . Наприклад, при реакції поліприєднання дихлорвугільних ефірів гліколів з діамінами отримують лінійний поліуретан з ланкою, що повторюється.

Істотною відмінністю поліуретанів, обумовленою хімізмом їх утворення, є чергування в полімерному ланцюзі ділянок різної хімічної природи - залишків молекул гліколя або поліефіру і диізоціанату. Таким чином, в лінійному полімерному ланцюзі знаходяться гетерозв'язки різної природи, окрім вуглець-вуглецевих (С-С), зв'язки типу С-О-С в гліколі і простих поліефірах, зв'язки СО-О - в складних поліефірах, зв'язки та ін.

На основі поліуретанів виробляють термопластичні поліуретани (ТПУ), що поєднують властивості вулканізованих каучуків і звичайних термопластів, а також у великому асортименті жорсткі, еластичні (поролон) і інтегральні пенополіуретани. Основні області використання ТПУ наведено у табл.2.3.

Таблиця 2.3 - Області використання ТПУ

Галузь

Використання

Машинобудування

Ущільнення і прокладки, шланги і трубопроводи, зубчасті ремені, шестерні, шківи, абразивостійкі листові і плівкові матеріали, елементи конструкцій сільгоспмашин

Легка промисловість

Деталі взуття, елементи спортивного взуття, деталі ткацьких машин, синтетична шкіра, волокна, нитки

Медицина

Місткості, частини медичного устаткування

Пінополіуретани отримують у вигляді блоків або формованих деталей. Оскільки вони дуже легкі, перевезення готових виробів на далекі відстані невигідне, тому набагато зручніше перевозити компоненти і потім спінювати їх безпосередньо на місці застосування.

Еластичні пінополіуретани знайшли застосування в автомобільній, меблевій, авіаційній, швацькій промисловості. Використовуються для тепло - і звукоізоляції, як амортизуючий, набивальний і настильний матеріал, а також напівпродукт для отримання фільтрувальних матеріалів.

Жорсткі пінополіуретани застосовують для отримання тришарових конструкцій тепло - і звукоізоляції, відливання виробів у формах, виготовлення плавучих і непотоплюваних засобів.

Особливості деструкції. Поліуретани стійкі до кліматичних чинників в такому агресивному середовищі: бензині, бензолі, водних розчинах солей, маслах, вуглеводнях і спиртах. Руйнуються ацетоном, етилацетатом, 30 % соляною і 10% сірчаною кислотами, а також 15-20 % їдким натрієм.

При температурах нижче за температуру склування (50 - 80 ОС) в поліуретанах не виявлено будь-яких структурних змін. З підвищенням температури в полімері відбуваються процеси реструктуризації, інтенсивність і характер яких залежать від використаних продуктів для їх виробництва. При температурі до 500 ОС протікають процеси деструкції з виділенням ціаністого водню, оксидів азоту, формальдегіду, метану, води.

Термоокислювальна деструкція термопластичного поліуретану виявлена тільки на поверхні виробів та супроводжується зміною кольору. Зміни в пенополіуретанах більші і в основному залежать від використаної сировини для їх виробництва.

Похожие статьи




Поліуретан - Використання вторинної полімерної сировини

Предыдущая | Следующая