Чехія - Суть та проблеми екологічної сертифікації лісів

Практика сертифікації лісів у Чехії представляє інтерес для України тим, що ця країна, будучи разом з Україною в постсоціалістичному просторі, суттєво просунулася в напрямку до сталого ведення лісового господарства. Її досвід цікавий ще тим, що в цій країні частина національних лісів після падіння комуністичного режиму повернена лісовласникам.

Площа лісів Чехії за даними Я. Тимрака (Національний сертифікаційний центр) в 1996 році складала 2631 тис. га (в порівнянні з 1990 роком збільшилася на 2 тис. га). Впродовж останніх 125 років ліси не піддавалися нищенню (в 1875 році площа лісів складала 2191 тис. га). Щорічний об'єм рубки деревини не перевищує приросту. Так, у 1998 році було зрубано 14 млн. м3 деревини (приріст становив 18.4 млн. м3). Державні ліси займають 65% покритої лісом площі, комунальні - 23%, приватні - 12%. Проектом національної сертифікації охоплено біля 1 млн. га лісів.

Організація сертифікації чеських лісів базується на таких документах:

    - NCLS 1001:2000 "Сертифікація лісів - опис системи сертифікації"; - NCLS 1002:2000 "Критерії стійкого управління лісами"; - NCLS 1003:2000 "Керівні вказівки щодо проведення аудиту лісового господарства"; - NCLS 1004:2000 "Правила для перевірки споживчого ланцюга деревини"; - NCLS 1005:2000 "Критерії кваліфікації для аудиторів і органів сертифікації".

У цих документах описані: організація сертифікації лісів; форми документів, що використовуються для оформлення результатів сертифікації; критерії і показники сталого управління лісами (з врахуванням індивідуальної і групової сертифікації лісів); джерела інформації, що використовуються для сертифікації лісів; принципи і методи планування і організації аудиту в лісовому господарстві; критерії для визначення кваліфікації аудиторів.

В основу чеської сертифікаційної програми покладена групова сертифікація лісів. Сертифікація лісів здійснюється за участю таких органів: Ради національного сертифікаційного центру, Національного сертифікаційного центру, Чеського інституту акредитації та сертифікаційних органів.

На рівні окремих регіонів стан лісового господарства оцінюється незалежними експертами. Сертифікація лісів добровільна. Сертифікат видається на 5 років. Контрольний аудит проводиться щорічно.

Чеська програма сертифікації базується на міжнародних угодах, національна за змістом, самостійна і незалежна. Чехія готова приєднатися до PEFC.

Похожие статьи




Чехія - Суть та проблеми екологічної сертифікації лісів

Предыдущая | Следующая