Висновки - Внутрішній аудит: методологія та організація

У дисертації проведено теоретичне дослідження та вирішено актуальну наукову проблему розвитку методології та організації внутрішнього аудиту на підприємствах України. За результатами дослідження сформовано висновки концептуального, методологічного, організаційного, та практичного характеру, що відображують вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.

    1. Досліджено виникнення внутрішнього аудиту, його поширення та розвиток, поступова інтеграція до бізнес-практики підприємств України. Доведено, що існують проблеми, пов'язані, з одного боку з недостатнім розумінням власниками та керівниками сутності внутрішнього аудиту, його призначення та основних функцій, з іншого, з невизнанням внутрішнього аудиту серед науковців та, як наслідок, відсутністю необхідних розробок методологічного, організаційного і практичного характеру. З метою впровадження системи внутрішнього аудиту в Україні запропоновано основні передумови її створення, розроблено регулюючі документи та регламенти, програма сертифікації внутрішніх аудиторів. 2. Комплексний аналіз наукових досліджень проблем внутрішнього аудиту показав існуючі протиріччя у поглядах на його сутність та призначення. Систематизація підходів вітчизняних і закордонних науковців дозволила сформулювати дефініцію "внутрішнього аудиту". Це регламентована внутрішніми документами підприємства діяльність з контролю, оцінюванню різних сторін функціонування підприємства та консультуванню всіх ланок управління, що здійснюється представниками спеціального підрозділу. Метою внутрішнього аудиту є надання необхідної релевантної інформації органам управління підприємства (загальним зборам, наглядовій раді, виконавчому органу) для підтримання ефективного стану системи управління ризиками та внутрішнього контролю, для досягнення стратегічних та оперативних цілей підприємства доцільними й ефективними способами. 3. Під час світової фінансової кризи вітчизняна економіка продемонструвала уразливість та неможливість у короткі терміни вийти з кризового становища. Однією з причин вважаємо відсутність на більшості українських підприємств сучасної системи управління ризиками, що притаманна більшості закордонних підприємств. Зміна стратегії у частині методів управління підприємством обумовила і зміну обов'язків внутрішніх аудиторів. Служба внутрішнього аудиту зазнає трансформації - відбувається перехід функцій від ревізії та контролю до оцінювача ефективності та якості стану управлінських систем підприємства.

Упровадження запропонованої концепції ризик-орієнтованого внутрішнього аудиту сприятиме своєчасному виявленню й аналізу істотних операційних ризиків і ризикових подій, проведенню оцінки систем внутрішнього контролю, та внесенню пропозицій з підвищення ефективності заходів контролю, спрямованих на мінімізацію негативних наслідків та ймовірності реалізації виявлених ризиків.

4. Управління ризиками підприємства - це сукупність управлінських процедур, систематизованих та організованих у певному порядку, які здійснюються наглядовою радою, виконавчими менеджерами й іншими працівниками та спрямовані на виявлення й вимірювання ймовірних ризиків, що впливають на діяльність підприємства, а також здійснення заходів з управління ними. Завданням внутрішнього аудиту є надання відповідного рівня впевненості власникам та менеджерам, що розроблена ними стратегія запобігання ризикам є адаптованою до особливостей функціонування підприємства та забезпечуватиме ефект від свого впровадження. З метою реалізації цього завдання розроблено концептуальну модель системи управління ризиками для її використання як об'єкта внутрішнього аудиту. Рекомендовано застосовувати розроблені методичні підходи до оцінювання стану системи управління ризиками в практичній діяльності внутрішніх аудиторів.

5. Упровадження системи внутрішнього контролю відповідно до методики COSO уніфікує контрольні процеси та сприятиме їх оптимізації. Це надає можливість менеджменту та власникам концентруватися на досягненні цілей підприємства та їх актуалізації, вивільнить від постійного контролю процесів поточної діяльності. Внутрішні аудитори в системі внутрішнього контролю виконують функції моніторингу процедур та заходів контролю, їх аналізу, оцінювання їх корисності, доцільності та ефективності, готують рекомендації щодо поліпшення роботи системи. Розроблено концептуальну модель системи внутрішнього контролю, покликану слугувати базою для подальшого оцінювання системи внутрішнього контролю відповідно до рекомендованої методики розрахунку подвійного інтегрального показника, за яким системі надається відповідний рейтинг.

6. Наявність структури корпоративного управління відіграє значну роль для підприємств, які залучають інвестиції, входять до лістингу визнаних фондових бірж, упроваджують правила етичного ведення бізнесу і декларують належну увагу до інтересів акціонерів та інших учасників корпоративних відносин. Важливу роль у процесі розбудови корпоративного управління відведено службі внутрішнього аудиту, наявність якої для окремих категорій підприємств є обов'язковою. Цій службі делегуються повноваження щодо перевірки стану корпоративного управління. У дослідженні запропоновано авторську розробку: спеціальну документальну базу та технологію покрокового проведення внутрішнього аудиту корпоративного управління. Пропозиції автора дозволяють внутрішнім аудиторам забезпечувати впевненість і підвищувати довіру власників й інвесторів щодо якості та прозорості системи корпоративного управління підприємством.

7. Процес упровадження служби внутрішнього аудиту в систему управління підприємством систематизовано у відповідній організаційної моделі. Базою діяльності служби внутрішнього аудиту визначено науково обгрунтовані принципи, функції, діючі нормативні вимоги. Доведено, що результативність діяльності служби внутрішнього аудиту досягається за умови функціонального підпорядкування комітету з аудиту, добору висококваліфікованого персоналу та розроблення внутрішніх регламентів.

Для практичного застосування сформовано модель системи управління службою внутрішнього аудиту, що складається з таких елементів: планування діяльності, управління ресурсами, правила та процедури, звітність перед наглядовою радою; контроль якості. Кожен елемент описаний у дисертаційній роботі, складається з окремих частин та базується на відповідних принципових позиціях. Система управління службою внутрішнього аудиту, налагоджена відповідно до моделі та зовнішніх і внутрішніх регламентів, забезпечує процес надання якісних та ефективних аудиторських послуг на вимогу користувачів.

8. Якість аудиторських послуг є головною характеристикою для забезпечення обгрунтованої впевненості власників та менеджменту щодо звітності та рекомендацій, що надаються службою внутрішнього аудиту вищим керівним органам підприємства. Для стандартизації діяльності системи контролю якості внутрішнього аудиту розроблено та пройшло апробацію документально-методичне забезпечення, покликане сприяти впровадженню постійного та періодичного аналізу діяльності служби внутрішнього аудиту, що здійснюється власними силами або з залученням зовнішніх фахівців.

Ефектом від діяльності служби внутрішнього аудиту є впевненість керівництва, що системи підприємства правильно побудовані, адаптовані до стратегічних цілій та функціонують належним чином. Пропонується використовувати у практичній діяльності спеціально розроблений методологічний інструмент - інтегральний показник, що включає поетапне оцінювання якості виконання окремих аудиторських завдань, якості роботи служби внутрішнього аудиту та оцінювання ступеня задоволеності замовників. За результатами такого оцінювання здійснюється аналіз підсумкових індикаторів ефективності, підготовлюються заходи для поліпшення роботи служби та мотиваційні заходи для персоналу.

9. У процесі діяльності служба внутрішнього аудиту виконує різноманітні аудиторські завдання. Автором виділено найбільш актуальні на сучасному етапі напрями аудиту, а саме: внутрішній аудит прийняття управлінських рішень; внутрішній аудит фінансовій звітності; внутрішній аудит бізнес-процесів.

Прийняття недоцільних, необгрунтованих управлінських рішень або неправильна їх реалізація є значним ризиком для підприємства. З метою розуміння внутрішніми аудиторами сутності управлінських процесів та для розгляду їх у практичній діяльності як об'єкта внутрішнього аудиту систематизовані існуючі в наукової літературі методи прийняття рішень та удосконалена схема прийняття управлінських рішень.

Внутрішній аудит управлінських рішень орієнтується на проведення оцінки ефективності менеджменту, розподілу повноважень та обов'язків, аналіз інформаційного забезпечення, виявлення проблемних зон управління та розробку рекомендацій з удосконалення системи управління підприємством. Для реалізації таких цілей внесено методичні пропозиції з технології внутрішнього аудиту управлінських рішень.

    10. З метою подальшого розвитку внутрішнього аудиту фінансової звітності запропоновано розглядати його в розрізі складових частин: первинного обліку, бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Створено концептуальну модель первинного обліку як об'єкта внутрішнього аудиту. Для кожної окремої складової внутрішнього аудиту фінансовій звітності розроблено схеми проведення внутрішнього аудиту. 11. Управління за бізнес-процесами в сучасних умовах вважається найкращим управлінським інструментом, а тому вдосконалення бізнес-процесів є важливим напрямом підвищення ефективності операційної діяльності підприємства, що сприяє зниженню непродуктивних витрат та підвищує якість продукції. Обгрунтовано сутність та елементи бізнес-процесів, як основа планування процесів внутрішнього аудиту. Розроблено документально-методичне забезпечення, що включає порядок їх визначення, опису та регламентації. Запропоновано технологію виконання внутрішнього аудиту бізнес-процесів підприємства, результатом якої є оцінка його фактичного стану, ризиків та процедур внутрішнього контролю, притаманних даному процесу, та надання рекомендацій з його удосконалення. 12. За результатами дослідження доведено, що виконання завдань внутрішнього аудиту повинно здійснюватися за науково обгрунтованими взаємопов'язаними етапами. Згідно з концепції ризик-орієнтованого внутрішнього аудиту, розроблено модель процесу внутрішнього аудиту. Особливістю моделі є обов'язковість етапу оцінювання ризиків та відповідних процедур внутрішнього контролю об'єкта перевірки, за результатами якого складається план та програма аудиту, а також етапу моніторингу результатів внутрішнього аудиту.

Моніторинг внутрішнього аудиту є системою спостережень і оцінки ходу роботи з виправлення зауважень, наданих внутрішніми аудиторами, та виконання аудиторських рекомендацій з метою вдосконалення діяльності об'єкта аудиту. Для цілей моніторингу пропонується застосування розробленого документально-методичного забезпечення, використовуючи яке керівник об'єкта аудиту може своєчасно здійснюють оцінку впливу рекомендацій внутрішніх аудиторів на господарську діяльність підприємства.

Похожие статьи




Висновки - Внутрішній аудит: методологія та організація

Предыдущая | Следующая