Висновки і пропозиції - Сутність процесу інвентаризації

Необхідність вільно оперувати інформацією про фактичний стан справ є життєво необхідною для будь-якого господарюючого суб'єкта і диктується сучасними умовами господарювання.

Своєчасне отримання інформації про фактичний стан майна, реальність фінансових зобов'язань досягається первинним бухгалтерським спостереженням - реєстрацію даних, що безпосередньо отримуються при вивченні об'єкту бухгалтерського обліку.

Законом України 'Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні' для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності передбачено проведення підприємствами незалежно від форм власності інвентаризації майна, коштів і фінансових зобов'язань.

На сучасному розвитку ринкових відносин необхідність проведення інвентаризації для господарюючих суб'єктів не зникає, а навпаки, суттєво зростає. Інвентаризація сьогодні - це не лише теоретичне підгруття бухгалтерського обліку і господарського контролю, алей організаційна форма, яка використовується для виявлення та оцінки фактичного стану майнової бази, підвищення ефективності використання ресурсів, контролю за роботою матеріально відповідальних осіб, а також виявлення між його фактичною наявністю і даними обліку, виявлення винних в цьому осіб.

Під інвентаризацією розуміють перевірку фактичної наявності та стану об'єкту контролю, яка здійснюється шляхом спостереження, вимірювання, реєстрації та порівнянь отриманих даних з даними бухгалтерського обліку.

Мета інвентаризації полягає у виявленні фактичної наявності і стану об'єкту, що перевіряється, виявленні відхилень від тих нормативних, планових, облікових і багатьох інших характеристик, відповідно до яких він може функціонувати. Досягнення мети та розв'язання завдань, що поставлені при проведенні інвентаризації можливо лише при належному організаційному, технічному, економічному та обліково-аналітичному її забезпеченні.

Інвентаризація є важливим заходом, в проведенні якого повинні бути зацікавлені власник, головний бухгалтер, керівник підприємства і за певних обставин матеріально відповідальна особа Інвентаризація в системі бухгалтерського обліку є обов'язковим, важливим, суттєвим і необхідним елементом його методу. Взаємозв'язок інвентаризації з іншими елементами методу бухгалтерського обліку носить односторонній характер. Інвентаризації як елементу методу обліку властива певна самостійність і незалежність від інших елементів, В ієрархічній системі цей елемент може зайняти будь-яке місце після документації як засіб контролю. В обліковому циклі інвентаризація передує балансу і звітності. Законом України 'Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні' передбачено, що перед складанням річної фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію. В інших періодах періодичність і об'єкти інвентаризації (основні засоби, нематеріальні активи, сировина, матеріали, незавершене виробництво, готова продукція, товари, готівка, розрахунки тощо) визначаються власником підприємства (крім випадків обов'язкового проведення інвентаризації). Інвентаризація в господарському контролі не обмежується прийомами фактичного контролю, вона також поєднує в собі документальні прийоми та прийоми узагальнення результатів інвентаризації.

В сучасних умовах господарювання мета інвентаризації полягає у виявленні фактичної наявності і стану об'єкту, що перевіряється, виявленні відхилень від тих нормативних, планових, облікових і багатьох інших характеристик, у відповідності до яких він може функціонувати, та їх нормативно-правовому регулюванні.

В господарській діяльності в межах одиничного підприємства об'єктами інвентаризації виступають об'єкти як бухгалтерського обліку, так і господарського контролю, фактичну наявність і стан яких можна визначити органолептичними прийомами та шляхом перевірки або підтвердження сальдо.

Методика організації і проведення інвентаризацій, що застосовується практиками, є незрозумілою, недосконалою, не формує цілісного уявлення про інвентаризацію, призводить до її проведення з багатьма порушеннями.

Тому в методологічному аспекті інвентаризацію слід розглядати як процес, що складається із сукупності стадій, які об'єднують впорядковані в часі і просторі взаємопов'язані процедури, виконання яких є необхідним і достатнім для досягнення мети інвентаризації.

Виділення в інвентаризаційному процесі таких стадій, як організаційна, підготовча, технологічна і результативна дозволяє представити інвентаризаційний процес у вигляді алгоритму, що суттєво спрощує роботу інвентаризаційної комісії.

Результати інвентаризаційного процесу суттєво впливають на господарський процес. Інвентаризаційні різниці в процесі прийняття управлінських рішень слід аналізувати за такими напрямками: оцінка якості інформації; оцінка якості можливого управлінського рішення; оцінка відхилення для прийняття управлінського рішення.

Проте, підвищення достовірності відхилень, виявлених при інвентаризації, забезпечення достовірності виявлених причин і винуватців відхилень не може бути забезпечене ні розвитком автоматизації інвентаризаційного процесу, ні удосконаленням його технології.

Предметом дослідження даної роботи є ВАТ 'Чернівецький цегельний завод № 1'. Дане підприємство є виробничого спрямування, метою діяльності якого є виробництво керамічного блоку, керамічної плитки, дренажних труб, керамічної цегли та надання різного роду послуг промислового характеру.

На підприємстві встановленні такі терміни проведення інвентаризації:

    - готової продукції, сировини та матеріалів, виробничих запасів, малоцінних швидкозношувальних предметів, основних засобів, розрахунків з постачальниками та покупцями - щороку станом на 1 грудня поточного року; - у випадку зміни матеріально відповідальної особи або виявлення фактів нестачі, розкрадання, псування цінностей на день становлення факту нестачі; - раптові інвентаризації - відповідно до плану роботи.

Для проведення інвентаризаційної роботи затверджують інвентаризаційну комісію за окремою ділянкою роботи, тобто за окремими об'єктами перевірку здійснює різна інвентаризаційна комісія у складі: головного інженера - голова комісії, заступника головного бухгалтера - член комісії, головного механіка - член комісії, начальника цеху - член комісії, контрольного майстра - член комісії, головний бухгалтер - член комісії.

Досліджуючи порядок проведення інвентаризації на ВАТ 'Чернівецький цегельний завод №1' розбіжностей фактичних даних з даними бухгалтерського обліку не було виявлено а це означає, що в своїй господарській діяльності підприємство дотримується затвердженої облікової політики, чинних законодавчих норм ведення бухгалтерського обліку для достовірного відображення даних річної фінансової звітності.

В третьому розділі нами було запропоновано для полегшення роботи працівників як управлінського персоналу так і бухгалтерської служби закупити програму '1С: Бухгалтерія'. Технологія автоматизації обліку своїми процесами аналогічна до звичайного 'паперового' обліку. Кожен комп'ютерний бухгалтерський компонент має зв'язки із синтетичними та аналітичними рахунками, документами - підставами, іншими реєстрами господарських операцій. Реєстр господарських операцій використовується для автоматизації обліку, якщо господарська операція пов'язана з використанням ведення набору бухгалтерських проведень. При реєстрації автоматично формуються бухгалтерські проведення за окремо взятою господарською операцією.

Відмінності між журнально-ордерною і автоматизованою обліковими формами полягають у послідовності виконання операцій і збереження даних. Також важливою рисою інформаційної системи обліку є можливість формувати велику кількість звітів, розрахунків, проводити економічний, фінансовий аналіз діяльності підприємства.

Комп'ютеризація вносить певні зміни в хід інвентаризаційного процесу. Велике значення при застосуванні комп'ютерних програм має розробка відповідних процедур. Послідовне виконання наведених процедур комп'ютеризованого сегменту методики інвентаризаційного процесу розв'язує низку проблемних питань, серед яких: дотримання об'єктивності, точності первинних і вторинних показників, скорочення загального терміну проведення, зменшення трудомісткості інвентаризаційного процесу.

Використання автоматизованого обліку при проведенні інвентаризації, як правило, скорочує на 40-50% терміни її проведення, усуває ймовірність помилок у номенклатурних номерах, цінах та інших реквізитах та запобігає викривленню результатів інвентаризації. Традиційні способи перерахування, зважування, перемірювання цінностей, а також їх оцінка, при проведенні інвентаризації в умовах автоматизованого обліку, збережуть своє значення, що пояснюється неможливістю повністю уникнути помилок при визначенні фактичної наявності та стану об'єкту інвентаризації.

Отже, використовуючи пропозиції, наведені в третьому розділі можна налагодити ведення бухгалтерського обліку за рахунок застосування в господарській діяльності автоматизований облік, графік проведення інвентаризації та з метою узагальнення та систематизації інформації, одержаної в результаті інвентаризації, запропонувану відомість результатів інвентаризації, що знизить трудомісткість апарату управління і бухгалтерської служби дані зміни позитивно вплинуть на ефективне використання фінансових ресурсів і майно підприємства.

Похожие статьи




Висновки і пропозиції - Сутність процесу інвентаризації

Предыдущая | Следующая