Усне опитування. - Аудит малоцінних і швидкозношуваних предметів

Даний метод збору аудиторських доказів надає аудитору обширну інформацію для роздуму.

Опитування або бесіда повинні бути проведені практично з всіма співробітниками підприємства, що беруть участь у веденні обліку і складанні звітності. Помилку робить той аудитор, який обмежується бесідою тільки з головним бухгалтером і його заступниками. Потрібно пам'ятати, що звітність, що формується за допомогою бухгалтерського обліку, являє собою вершину піраміди, основою якої є величезна безліч фактів господарської діяльності, оформлених первинними документами і бухгалтерськими проводками. Якщо у піраміди ще не добудована вершина, це не біда, а якщо при наявності вершини з основи піраміди видалити декілька великих каменів, то піраміда може перетворитися в картковий будиночок і розсипатися.

Саме тому аудитор повинен обов'язково пересвідчитися в тому, що господарські операції, які лежать в основі звітності, відповідають законодавству, правильно оформлені і коректно відображені в бухгалтерському обліку. І починати перевірку кожного розділу бухгалтерського обліку потрібно з усного опитування або бесіди з виконавцями - рядовими співробітниками бухгалтерії, які ведуть первинний облік господарських операцій.

Як правило, данна процедура проводиться на початковій стадії перевірки, коли аудитор знайомиться з підприємством, що перевіряється, оцінює обсяг і міру складності робіт для того, щоб скласти відповідну програму перевірки.

Для складання програми перевірки аудитор повинен мати перелік співробітників бухгалтерії, а також економічної і планової служб. Перелік повинен включати в себе прізвища, ім'я, по батькові співробітників, найменування їх офіційних посад, а також перелік напрямричин таких помилок і спотворень_____________ів (розділів, дільниць, рахунків бухгалтерського обліку, журналів та інше), які ними велися.

На жаль, на багатьох підприємствах такі документи, як посадові інструкції співробітників, графіки документообігу, в цей час не складаються, тому аудитору або потрібно цю роботу здійснювати самому, або починати перевірку тоді, коли вказана інформація буде для нього підготовлена.

План і відповідно склад питань, що задаються співробітникам, не можуть бути однакові, а залежать передусім від розділу бухгалтерського або оперативного обліку, яким займається посадова особа, яку опитують.

Кожному напрямку обліку властиві абсолютно особливі види порушень. Так, наприклад, безглуздо питати комірника про те, чи дотримуються терміни, встановлені для повернення грошових сум, виданих під звіт. Або, навпаки, питати бухгалтера, який веде облік касових операцій, чи можливий відпуск матеріальних цінностей зі складу на сторону без оформлення пропуску на вивіз матеріальних цінностей з території підприємства.

Докладний план усного опитування персоналу у кожному напрямі обліку залежить від спеціалізації цього напрямку, але орієнтовний план опитування може бути таким:

    1. Які первинні документи ви оформляєте? 2. Які регістри аналітичного обліку ви ведете? 3. У якому розрізі ведеться аналітичний облік по вашій ділянці обліку? 4. Для яких регістрів синтетичного обліку необхідна інформація, що формується вами? 5. Як і ким проводиться перевірка отриманих вами результатів? 6. Назвіть типові господарські операції, які вам доводиться оформляти. 7. Який порядок ваших дій при виконанні кожної з типових господарських операцій? 8. Чи знаєте вричин таких помилок і спотворень_____________и в формуванні якого рядка бухгалтерської звітності вам доводиться брати участь? 9. Яким чином відбувається контроль за вашою роботою? 10. Як ви виправляєте помилки, коли вони виникають? 11. Чи є які-небудь незручності у веденні обліку, звіренні результатів? 12. Чи відчуваєте ви наявність у вашій роботі проблем? Яких?

Похожие статьи




Усне опитування. - Аудит малоцінних і швидкозношуваних предметів

Предыдущая | Следующая