Управлінський аудит, його особливості та форми проведення - Принципи проведення аудиту персоналу

Як у практиці зарубіжних країн, так і в нашій країні, на рівні операційного аудиту (operational auditing) тісно переплітається поняття "управлінський аудит" (management auditing), "аудит результативності" (performance auditing).

Відповідно до точки зору англійського вченого Дж. К. Робертсона, під поняттям "операційний аудит" слід розуміти "вивчення аудиторами операцій компанії з метою надання рекомендацій щодо економічного та ефективного використання її ресурсів, ефективного досягнення поставлених цілей і продуктивного ведення господарської діяльності" [3, с. 476]. В такий спосіб вище керівництво компанії контролює виконання управлінських рішень, направлених на зростання продуктивності й ефективності господарської діяльності, та дотримання компанією заданого бізнес-курсу.

Враховуючи міжнародну практику проведення операційного аудиту, зазначену комплексну оцінку можна отримати за результатом проведення його різновиду - Управлінського аудиту.

Теоретичні положення й практичні дослідження вітчизняних вчених і практиків прирівнюють операційний та управлінський аудити або взагалі надають перевагу застосуванню поняття "управлінський аудит" (таблиця 1).

Управлінський аудит має певні організаційні види та методичні підходи операційного (таблиця 2).

Австралійський економіст Л. Д. Паркер зазначав із цього приводу, що Управлінський аудит переслідує ті ж цілі, що й операційний аудит, але сам термін "управлінський аудит" застосовується більше до підприємств приватного сектору, де за допомогою аудиту керівники намагаються визначити існуючі проблеми. Окрім того, вчений стверджував, що аудит результативності більш прийнятий для підприємств державного сектору (на прикладі США). На думку Л. Д. Паркера, управлінський аудит визначається як оцінка менеджменту і функціонування організації, а також виконання роботи з точки зору ефективності, економічності та результативності діяльності [4, с. 11].

За твердженням Чарльза Т. Хонгрена, Управлінський аудит - це "моніторинг, призначений для з'ясування того, чи виконуються цілі й процедури, визначені вищим керівництвом" [5].

Категорію "Управлінський аудит" частіше відносять до сфери менеджменту, ніж до економіки, досить часто при цьому співставляють з управлінським консалтингом (що принципово відрізняє цей аудит від операційного).

Управлінський аудит дає комплексну характеристику адміністрування діяльності суб'єкта з урахуванням специфіки аудиторських процедур, що передбачає: перевірку фінансових показників господарської діяльності суб'єкта, цільове та раціональне використання виробничих ресурсів, реалізацію соціально-екологічних програм, дієвість адміністративних рішень як в ретроспективі, так і в поточному періоді, а також обгрунтований прогноз на найближчу перспективу (рисунок 1).

напрямки проведення управлінського аудиту

Рисунок 1. Напрямки проведення управлінського аудиту

З Огляду на проведені дослідження можна зробити висновок, що більшість українських економістів та ряд зарубіжних вчених ототожнюють поняття операційного та управлінського видів аудиту. Операційний аудит направлений на моніторинг, аналіз і оцінку ефективності, економічності та результативності як окремих господарських операцій (в т. ч. їх доходних і витратних складових), так і бізнес-процесів у цілому. Управлінський аудит більше спрямований на оцінку менеджменту організації господарської діяльності з метою з'ясування того, чи досягаються керівництвом підприємства визначені завдання та цілі.

Похожие статьи




Управлінський аудит, його особливості та форми проведення - Принципи проведення аудиту персоналу

Предыдущая | Следующая