Місце інформаційних ресурсів про витрати у процесі прийняття рішень - Калькулювання собівартості продукції

Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що "бухгалтерський облік є процесом виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень". Тим самим на законодавчому рівні визнано взаємозв'язок між веденням бухгалтерського обліку на підприємстві та процесом управління підприємством.

З фактом залежності бухгалтерського обліку від управління (як у науковому, так і у практичному плані), та необхідністю виявлення потреб управління, погоджуються переважно всі науковці з бухгалтерського обліку, але водночас, у своїх публікаціях акцентують увагу на індивідуальності таких потреб на підприємствах.

Оскільки більшість підприємств орієнтується на мінімізіцію витрат, то особливу увагу слід приділяти їх обліку, накопиченню та списанню, а також відносинам, що виникають при цьому на підприємстві та за його межами.

Основою для цього є система економічної інформації, яка є базою прийняття оптимальних управлінських рішень.

На підприємстві існує велика кількість інформаційних ресурсів про витрати, але всіх їх можна розділити на 2 групи - облікові та позаоблікові.

До облікових відносяться: бухгалтерський облік і звітність, статистичний облік і звітність, оперативний облік і звітність, вибіркові облікові дані. До позаоблікових в свою чергу відносять: інформація, одержана від споживачів продукції, матеріали, отримані в результаті особистих контактів з виконавцями, матеріали виробничих нарад тощо.

Проте головним джерелом інформації при прийнятті управлінських рішень є бухгалтерський облік. Використання даних бухгалтерського обліку додає аналітичним висновкам документальну обгрунтованість.

Джерелами інформації бухгалтерського обліку є:

    1) наказ про облікову політику підприємства; 2) первинні документ з обліку витрат підприємства; 3) облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку витрат підприємства; 4) звітність.

Щодо витрат в цілому, то тут значну увагу слід приділити виробничим витратам, оскільки вони зазвичай мають найбільшу питому вагу у складі операційних. Для організації та управління виробництва і контролю за рівнем витрат потрібна інформація про собівартість продукції. Саме тут доречно згадати про поняття калькуляції та кошторису.

Калькуляція - це визначення собівартості одиниці продукції в цілому та в розрізі окремих статей витрат.

В процесі калькулювання вирішуються два основних завдання управлінського обліку:

    - на основі витрат на виробництво конкретного виду продукції адекватну, справедливу і конкурентноздатну продажну ціну; - дані про собівартість продукції використовуються для прогнозування і управління виробництвом та витратами.

Таким чином, виробничий облік і калькулювання є основними елементами системи управління не тільки собівартості, але і виробництвом в цілому.

Джерела інформації можуть мати різнорідний характер. Багато підприємств для використання рідкої та достовірної інформації прагнуть найти деякі особливі джерела, в т. ч. і нелегальні. Однак треба мати на увазі, що біля 90% потрібної, існуючої інформації можна використати із легальних джерел. Їх різнорідний характер наводиться на рис. 1.1.

Збиранням потрібної інформації завжди займається служба планування. В той же час цей процес координується і контролюється вищим менеджментом. Вищий менеджмент, крім того, самостійно займається збором інформації, так як має можливість входити в різні інформаційні канали.

Велике значення для процесу планування мають інформаційні технології, які базуються на застосуванні комп'ютерів, активній участі користувачів (непрофесіоналів у галузі програмування) в інформаційному процесі, високому рівні "дружнього" інтерфейсу користувача, широкому використанні пакетів прикладних програм загального призначення, в доступні для віддалених баз даних і програм завдяки обчислювальним мережам ЕОМ.

Комп'ютери стали основним "знаряддям праці" всіх спеціалістів (також і аналітиків), тому розглядати особливості формування й використання сучасної інформаційної бази планування неможливо без урахування цієї обставини.

У бухгалтерському обліку запровадження системи підтримки прийняття рішення (СППР) пов'язане з виробництвом та обліком товарно-матеріальних запасів, їх фізичним розподілом. Найбільш типовим СППР, що можуть застосовуватися у плануванні, є "Симплан" - для корпоративного планування; "Прожектор" - фінансового планування; "Експрес" - маркетингу, фінансів; "BIS" - керування бюджетом.

В Україні поширені такі програмно-технологічні комплекси, як ГАЛАКТИКА, R/3, БЕСТ-Ф, що базуються на ідеології АСУ і передбачають модулі аналізу фінансової та господарської діяльності.

Локальні обчислювальні мережі автоматизованих робочих місць спеціалістів можуть формувати внутрішню інформацію для планування на 3-х рівнях:

    1-й рівень - формуються фактичні дані про хід виробництва, автоматизацію робочих місць (АРМ) у цехах і дільницях, про наявність і рух товарів, матеріально-технічних ресурсів на складах; 2-й рівень - формування даних з планування та аналізу виробничих процесів (АРМ виробничого відділу); з планування асортименту товарів (АРМ у плановому відділу); формування даних про забезпечення матеріально-технічними ресурсами (АРМ відділу матеріально-технічного постачання); про конструкторсько-технологічні параметри та характеристики товарів (АРМ відділу головного енергетика); а також збирання й агрегування інформації на АРМ бухгалтерів (облік продажу товарів і розрахунків, облік витрат на виробництво і собівартість товарів);

Рис.1.1. Джерела інформації для процесу планування

3-й рівень - АРМ директора та інших керівників. Формується директивна інформація, яка відображає поточні та перспективні плани розвитку підприємства.

Взаємозв'язок планування й інформації виявляється в тому, що в процесі планування здійснюється контроль за самою інформацією, яка, у свою чергу, є основною для проведення планування.

Похожие статьи




Місце інформаційних ресурсів про витрати у процесі прийняття рішень - Калькулювання собівартості продукції

Предыдущая | Следующая