Касові документи з приймання та видачі готівки


Вступ

Метою даної роботи є надання найбільш повної інформації з порядку ведення касових документів з приймання та видачі готівки.

Касовими документами оформляються операції з приймання та видачі готівки. Вони поділяються на прибуткові і видаткові. До прибуткових документів належать заява про переказ готівки, прибутковий касовий ордер тощо; до видаткових - заява на видачу готівки, грошовий чек, видатковий касовий ордер та інші.

Касові документи з приймання та видачі готівки

Загальні вимоги до оформлення касових документів банків регламентовано розділом 4 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, яка затверджена постановою Правління НБУ 01.06.2011 р. №174 (дод. 1). До касових документів належать: заява на переказ готівки; прибутково-видатковий касовий ордер; заява на видачу готівки; прибутковий касовий ордер; видатковий касовий ордер; грошовий чек; рахунки на сплату платежів; квитанція, чек банкомата тощо. Касові документи мають містити такі обов'язкові реквізити: найменування банку, який здійснює касову операцію, дату здійснення операції, зазначення платника та отримувача, суму касової операції, призначення платежу, підписи платника або отримувача та працівників банку, уповноважених здійснювати касову операцію.

До обов'язкових реквізитів касових документів, які оформляються для зарахування суми готівки на відповідні рахунки, також належать номер рахунку отримувача та найменування і код банку отримувача. Крім обов'язкових, касові документи можуть містити й додаткові реквізити.

Клієнт заповнює касові документи від руки чи за допомогою технічних засобів або банк (філія, відділення) за згодою клієнта заповнює касові документи із застосуванням технічних засобів або системи автоматизації банку

Відповідно до п. 2.2 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, яка затверджена постановою Правління НБУ 01.06.2011 р. №174, банк (філія, відділення) здійснює приймання від клієнта готівки національної валюти через операційну касу за такими прибутковими касовими документами:

    1) за заявою на переказ готівки - від юридичних осіб для зарахування на власні поточні рахунки, від фізичних осіб - на поточні, вкладні (депозитні) рахунки, а також від юридичних та фізичних осіб - на рахунки банку (філії, відділення), у тому числі на погашення кредиту, інших юридичних або фізичних осіб, які відкриті в цьому самому банку або в іншому банку, та переказ без відкриття рахунку; 2) за рахунками на сплату платежів - від фізичних осіб на користь юридичних осіб; 3) за прибутковим касовим ордером - від працівників та клієнтів банку (філії, відділення) за внутрішньобанківськими операціями; 4) за документами, установленими відповідною платіжною системою, - від фізичних і юридичних осіб для відправлення переказу та виплати його отримувачу готівкою в національній валюті (дод. 1.).

Банк зобов'язаний видати клієнту після завершення приймання готівки квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордера) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Банк приймає від клієнта плату за банківські послуги за окремим касовим документом (прибутковий касовий ордер або заява на переказ готівки), оформленим банком (філією, відділенням).

Банк (філія, відділення) видає з операційної каси готівку національної валюти за такими Видатковими касовими документами:

    1) за грошовим чеком. - юридичним особам, Гір відокремленим підрозділам, а також фізичним особам - підприємцям. 2) за заявою на видачу готівки - фізичним особам з поточних, вкладних (депозитних) рахунків та фізичним і юридичним особам переказ без відкриття рахунку (з представленням юридичною особою довіреності на уповноважену особу), за операціями з клієнтами (видача кредиту, відшкодування сумнівних банкнот, які за результатами дослідження визнані справжніми, інше); 3) за документом на отримання переказу готівкою в національній валюті, установленим відповідною платіжною системою, - фізичним і юридичним особам (з представленням юридичною особою довіреності на уповноважену особу); 4) за видатковим касовим ордером - працівникам банку (філії, відділення) за внутрішньобанківськими операціями (дод. 1).

Клієнт - юридична особа (фізична особа - підприємець) заповнює для одержання грошової чекової книжки заяву про видачу грошової чекової книжки в одному примірнику, на якій після відповідної перевірки проставляється дозвільний напис уповноваженого працівника банку.

Банк (філія, відділення) заповнює до видачі клієнту грошової чекової книжки на кожному чеку належні реквізити (найменування та код банку, найменування юридичної особи (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи), номер його поточного рахунку) і реєструє їх номери в порядку, визначеному банком.

Грошові чеки дійсні впродовж 10 календарних днів з дня їх виписки, не враховуючи день виписки. Дата на чеку зазначається наступним чином: дата та рік - цифрами, місяць - словом. Грошовий чек має містити відбиток печатки та підписи (підпис) уповноважених осіб (особи) клієнта згідно з карткою зразків підписів. Використання факсиміле не допускається.

Прибутково-видаткові касові ордери застосовуються для оформлення операцій з приймання та видачі готівки територіальним управлінням, банкам, філіям (відділенням) за описом цінностей, а також видачі підкріплень власним філіям (відділенням) в опломбованих інкасаторських сумках, оформлення касових операцій із завантаження розвантаження ПТКС (програмно - технічних комплексів самообслуговування), видачі та приймання готівки під звіт працівниками банку (філії, відділення) під час ведення аналітичного обліку, переміщення готівки з відповідних рахунків, а також для оформлення загальної суми проведених касових операцій (приймання платежів за рахунками від фізичних осіб, операції, виконані із застосуванням спеціальних платіжних засобів через операційну касу та ПТКС.

Крім цього, прибутково-видаткові касові ордери застосовуються для оформлення касових операцій із завантаження і розвантаження ПТКС, видачі та приймання готівки під звіт працівниками банку (філії, відділення) під час ведення аналітичного обліку, переміщення готівки з відповідних рахунків, а також для оформлення загальної суми проведених касових операцій.

Банк (філія, відділення) приймає платежі готівкою за рахунками на сплату платежів (квартплата та комунальні послуги, телефонний зв'язок, кабельне телебачення, електроенергія, газ інше), які формуються юридичною особою - отримувачем платежів.

Банк (філія, відділення) зобов'язаний видати клієнту після завершення видачі готівки один примірник видаткового касового документа (заява на видачу готівки, видатковий касовий ордер, інше). Видатковий касовий документ має містити відбиток печатки (штампа) банку (філії, відділення).

Висновки

Касовий кошти прибутковий видатковий

Касові документи - документи за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів. Касові ордери або видаткові відомості одразу ж після одержання або видачі за ними готівки підписуються касиром, а на доданих до них документах ставиться відбиток штампа або напис "Оплачено" із зазначенням дати (число, місяць, рік).

Касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.

Виносити з приміщення підприємства касові документи дозволяється тільки за наявності письмового дозволу керівника або головного бухгалтера. У цьому разі до кінця робочого дня зазначені документи обов'язково мають бути повернуті до приміщення підприємства.

Список використаної літератури

    1. Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні: Постанова Правління Національного банку України від 01.06.2011 №174 (зі змінами). 2. Павелко О. В. Облік у банках /О. В Павелко // Навчальний посібник. - Рівне - 2012. - 227 с. 3. Мороз А. М. Банківські операції /А. М. мороз // Підручник. - К.: КНЕУ, 2000 - 384 с.

Похожие статьи




Касові документи з приймання та видачі готівки

Предыдущая | Следующая