Аналітичні продцедури. - Аудит малоцінних і швидкозношуваних предметів

Під аналітичними процедурами мається на увазі аналіз і оцінка отриманої аудитором інформації, дослідження найважливіших фінансових і економічних показників економічного суб'єкта, що перевіряється з метою виявлення незвичайних і невірно відображених в бухгалтерському обліку фактів господарської діяльності, а також з'ясування причин таких помилок.

Про аналітичні процедури вже було згадано при розгляді етапу планування аудиторської перевірки. Аналітичні процедури можна використати і на етапі отримання інформації, щоб зібрати прямі докази помилок, порушень і помилкових тверджень в фінансовій звітності.

Багато аудиторів розглядають інформацію, отриману внаслідок виконання аналітичних процедур, як не дуже переконливу. Тому аудитори, викладачі і студенти в основному концентрують увагу на процедурах перерахунку, огляду, підтвердження і документування, внаслідок яких, як вважають, виникає переконлива інформація.

Але це є помилкове судження, оскільки аналітичні процедури насправді дуже ефективні.

На думку аудиторів, аналітичні процедури допомагають виявити 27 % помилок. Потрібно враховувати той факт, що вони обходяться дешевше, ніж більш деталізовані процедури, орієнтовані на документи.

Типовими видами аналітичних процедур є:

Співставлення залишків по рахунках за різні періоди;

Співставлення показників бухгалтерської звітності з кошторисними (плановими) показниками;

Оцінка співвідношення між різними статтями звітності і спіставлення їх з даними попередніх періодів;

Співставлення фінансових показників діяльності економічного суб'єкта з середніми показниками відповідної галузі економіки;

Співставлення фінансової і нефінансової інформації (відомостей про діяльність економічного суб'єкта, що не відображається безпосередньо в системі бухгалтерського обліку).

Процедури, що надають точну інформацію, мають свої недоліки: аудитори можуть виявитися не настільки компетентними, щоб виявити необхідні факти; клієнти можуть дати аудиторам підставні адреси або попросити споживачів просто підписати підтвердження і відіслати його зворотньо.

Таким чином, аудиторська програма складається з процедур різних видів, і аналітичні процедури займають в ній важливе місце.

Аудитори часто зіставляють дані поточного року з даними попереднього періоду і вивчають отримані співвідношення в порівнянні з передбачуваними. Ці співставлення звичайно називають комплексними тестами. Такий аналіз часто виконується для амортизаційних відрахувань. Аудиторам відома фактична частка амортизаційних відрахувань в сукупній вартості активів, що амортизуються. Використовуючи цю величину, можна дістати оцінку амортизаційних відрахувань за період, що перевіряється; якщо вона приблизно рівна сумі на відповідному рахунку, аудитори можуть розглядати цю статтю витрат як перевірену за допомогою аналітичної процедури.

Приведемо інший приклад використання аналітичної процедури. Багато які фінансові рахунки парні, тобто сума в одному рахунку є функцією суми іншого. Деякі такі суми прямо відповідають одна інший, а деякі навпаки. Так, кожна стаття витрат на виплату процентів повинна відповідати певному зобов'язанню, по якому треба ці проценти виплачувати. Якщо виплату процентів не можна співвіднести із зобов'язанням, це може означати, що існує невраховане зобов'язання або помилка в іншому рахунку. Якщо не виявлені виплачені або нагромаджені проценти, відповідні умовам позики, це може вказувати на недооцінку витрат, можливе невиконання договірних зобов'язань, необхідність коректування або пояснювального розкриття.

Похожие статьи




Аналітичні продцедури. - Аудит малоцінних і швидкозношуваних предметів

Предыдущая | Следующая