Комп'ютерна обробка знімків - Основні принципи дешифрування знімків

Комп'ютерна обробка знімків, представлених у цифровому вигляді, відкриває нові технічні можливості для дешифрування. Спеціальні пакети програм, наприклад, ERDAS Imagine, MultiSpec, IDRISI for Windows тощо, дозволяють виводити знімок на екран монітору, покращувати властивості знімків (наприклад, зменшити чи усунути вплив атмосферної димки), синтезувати кольорові зображення, виконувати автоматизоване дешифрування, отримувати кількісні дані (координати, відстані, площі тощо). Результати комп'ютерної обробки знімків виступають основою для створення карт.

Автоматизоване дешифрування - один з етапів комп'ютерної обробки даних дистанційного зондування, який включає введення зображень в комп'ютер (шифрування аналогових знімків, імпорт цифрових зображень), тематичне дешифрування та експертну оцінку даних. Цифровий знімок складається з елементів - пікселів, які утворюють рядки та стовпчики. Кожний піксел має свої координати і характеризується яскравістю, яка позначається в умовних одиницях. Таким чином складається спектральний образ об'єкту. Від різниці в яскравості різних об'єктів залежить якість дешифрування.

Одним з найважливіших етапів автоматизованого дешифрування є класифікація - автоматичний поділ зображення за заданою ознакою або сукупністю ознак на однорідні змістовні області. Вона включає кластеризацію, безумовну (неконтрольовану) класифікацію (поділ відбувається автоматично без навчання на еталонах) і контрольовану (рис. 5) класифікацію (з навчанням на еталонних фрагментах зображення). Вона виконується спеціальними комп'ютерними програмами, які визначають приналежність пікселу до того чи іншого класу об'єктів за його спектральною яскравістю.

Після підготовчих робіт комп'ютерна програма проводе класифікацію: порівнює спектральний образ кожного пікселу з спектральними образами еталонів і розподіляє об'єкти за відповідними класами. В результаті отримуємо нове цифрове зображення, яке, після оцінки результатів класифікації та додаткового редагування, може бути використане як основа для підготовки повноцінної тематичної карти.

6. Точність дешифрування

Після виконання робіт матеріали дешифрування обов'язково контролюються керівниками експедиції і формуються в справу, в яку входять пакет з віддешифрованими знімками і всі зібрані під час підготовчих робіт матеріали.

Для масштабів 1:5000 точність дешифрування має відповідати наступним вимогам:

    А) найменша площа контуру, що підлягає дешифруванню:
      4 мм на зрошувальних і осушувальних масивах, для ріллі, плодово-ягідних насаджень, культурних пасовищ; 8 мм2 - на всіх інших землях для тих же об'єктів; 20 мм2 - для всіх інших с/г угідь; - 100 мм2 - для однойменних сільськогосподарських угідь, які розрізняються за якісними ознаками (наприклад, сіножать чиста від сіножаті з чагарником), а також для інших несільськогосподарських земель (боліт, пісків, кам'яних поверхонь);

Лінійні контури дешифруються, якщо їх довжина на плані перевищує 2 см.

    Б) помилка розпізнання й креслення меж контурів і об'єктів, які чітко відображені на аерознімках, не повинна перевищувати 0,4 мм відносно видимої фотолінії. В) розходження між двома визначеннями при нанесенні на матеріали АФЗ об'єктів і контурів, які не зображені на аерознімка, не повинна перевищувати 0,6 мм.

Похожие статьи




Комп'ютерна обробка знімків - Основні принципи дешифрування знімків

Предыдущая | Следующая